Dermatitis je upalni proces na koži do kog dolazi pod uticajem činilaca iz spoljne sredine uz neadekvatan odgovor imunološkog sistema. U lečenju dermatitisa prvo se mora ustanoviti i odstraniti alergen, a postoji i mnogo ruskih narodnih recepata koji mogu pomoći pri crvenilu, peckanju i čak nekada prilično jakom bolu.
Dermatitis je upala kože do koje dolazi kada organizam neadekvatno odreaguje na neki nadražaj ili alergen iz spoljne sredine.
Interesantno je da je neposredno posle uvođenja evra, među stanovnica evrozone bio primećen povećan broj slučajeva dermatitisa. Ispostavilo se da je novčić od 2 evra imao povećan sadržaj nikla, koji je poznat „po zlu“ među dermatolozima i, naravno, onima koji pate od alergija. Nikl se često koristi i za izradu metalne dugmadi za farmerke i uzrokuje u nekim slučajevima čak i pojavu otvorenih rana.
Pri lečenju i uklanjanju neprijatnih posledica dermatitisa trebalo bi prvo ustanoviti šta ga izaziva i potom taj alergen udaljiti iz upotrebe.
Narodna sredstva za lečenje dermatitisa:
— Breza. Kod upalnih procesa, ekcema, perutanja, osećaja neprijatne suvoće kože, koristite obloge. Šaku osušenih (ili svežih) resa od breze sipajte u 2-3 decilitra kipuće vode i kuvajte 15 minuta. Sklonite sa vatre i ohladite. U mlaki čaj natapajte obloge i stavite na deo kože koji je pod upalom.
— Vinova loza. Čaj od listova vinove loze (puna šaka na 2-3 decilitra kipuće vode) koristite kao u prethodnom primeru.
— Kantarion. 25 g svežih cvetova i listova kantariona dobro usitnite i potopite u 200 ml maslinovog ulja. Ostavite da odstoji dve nedelje na tamnom, mešajući jednom dnevno. Procediti. Kantarionovo ulje mazati na bolno mesto.
Sok dobijen ceđenjem cvetova kantariona u razmeri 1:4 pomešati sa rastopljenim buterom. Ohladiti i držati u frižideru. Koristiti po potrebi.
— Krompir. Narendati sirovi krompir i prisloniti na mesto gde se javio dermatitis ili u slučajevima gnojnog ekcema, opekotina, rana povezati gazom ili pelenom.
— Brusnica. 50 ml svežeg soka od prethodno ispasirane i proceđene brusnice sjediniti sa rastopljenim vazelinom (ali prohlađenim), dobro promešati i sipati u teglicu. Mast držati u frižideru i mazati na kožu.
— Med i aloja. Kako bi se smanjila upala i crvenilo kože, pomešajte jednake količine soka alojinog lista i meda. Smešu nanesite na bolno mesto.
— Bokvica i hajdučka trava. Podjednake delove (recimo po punu šaku) listova jedne i druge biljke sitno iseckajte, pa u avanu isitnite. Smešu stavite na gazu i prislonite na kožu pod upalom.
— Kamilica i lipa. Smešu cvetova kamilice i listova lipe (otprilike koliko stane u jednu šaku) umotati u gazu i spustiti u kipuću vodu. Držati oko pola minuta. Sačekati da se prohladi, pa mlaku smešu prisloniti na upaljenu kožu.
— Celer, koren. Oljuštiti i narendati jedan koren celera. Ocediti sok, sipati u flašu. Po kašičicu celerovog soka piti pola sata pre jela.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com