Farmaceuti objavili spisak 12 lekova koji se nikad ne smeju uzimati s kafom

Kafa je ključni deo jutarnje rutine za većinu ljudi. Međutim, uzimanje određenih lekova uz kafu može dovesti do neželjenih efekata i ozbiljnih komplikacija, uključujući visok krvni pritisak i nekontrolisano krvarenje.

Farmaceuti su za Dejli mejl otkrili najčešće uzimane lekove koji mogu da stupe u interakciju sa kafom i drugim pićima sa kofeinom.

Antidepresivi

Antidepresivi imaju dugu listu neželjenih efekata, a ako se uzimaju sa kafom, mogu izazvati opasno povećanje krvnog pritiska. Ovo se posebno odnosi na starije klase antidepresiva, kao što su triciklični antidepresivi i inhibitori monoamin oksidaze (MAOI), koji sprečavaju telo da pravilno metabolizuje kofein.

Ne postoje poznate interakcije između kofeina i novijih antidepresiva, kao što su Zoloft, Lekapro i Prozac.

Lekovi protiv prehlade i alergija

Lekovi za prehladu i alergije bez recepta često sadrže stimulans pseudoefedrin, koji sužava krvne sudove u nosnim prolazima kako bi smanjio oticanje i začepljenje.

Međutim, pseudoefedrin stimuliše ćelije u mozgu koje su odgovorne za odgovor koji nas drži spremnim da pobegnemo kada smo pod pretnjom. Ispijanje kafe sa takvim lekovima može pogoršati ove simptome i učiniti nas nervoznim i anksioznim.

Lekovi za dijabetes

Iako insulin nema direktnu interakciju sa kofeinom, nije dobro uzimati ga sa kafom. Naime, šećer u krvi će porasti nakon ispijanja kafe, što lek čini manje efikasnim. Konzumiranje bilo čega sa kofeinom može povećati nivo insulina i šećera u krvi, prema istraživanju Američkog udruženja za dijabetes.

Antibiotici

Antibiotici mogu inhibirati metabolizam kofeina, što dovodi do povećanja nivoa kofeina u krvi. Ovo se posebno odnosi na ciprofloksacin, koji se obično propisuje za bakterijske infekcije, kao što su infekcije urinarnog trakta i bešike, infektivna dijareja i infekcije sinusa. Uzimanje ovog leka sa kafom može dovesti do ubrzanog otkucaja srca i osećaja nervoze.

Lekovi za razređivanje krvi

Kofein može sprečiti razgradnju razređivača krvi. Ovo je posebno opasno jer predoziranje lekom može dovesti do prekomernog krvarenja, čak i od manjih povreda kao što je posekotina papira.

Lekovi za krvni pritisak

Beta blokatori smanjuju broj otkucaja srca, a ako pijemo kafu ili napitak sa kofeinom, broj otkucaja srca se povećava i, na kraju, povećava se krvni pritisak. Dakle, kofein nema direktnu interakciju sa lekom, već potiskuje njegovu efikasnost.

Lekovi za štitnu žlezdu

Studija iz 2020. otkrila je da telo apsorbuje manje leka za hipotireozu kada se uzima sa bilo kojom vrstom hrane ili vode. Konkretno, ako pijete lek sa kofeinom, stopa apsorpcije se smanjuje za čak 50 procenata.

Lekovi za Alchajmerovu bolest

Lekovi za lečenje simptoma Alchajmerove bolesti, najčešćeg oblika demencije, koji se nazivaju inhibitori holinesteraze, sprečavaju razgradnju acetilholina, hemikalije koja pomaže u formiranju pamćenja i razmišljanju.

Međutim, uzimanje ovih lekova sa kafom zateže krvno-moždanu barijeru, što otežava da lek dospe do mozga.

Lekovi za osteoporozu

Slično lekovima za štitnu žlezdu, uzimanje ovih lekova sa kafom može dovesti do toga da ih telo ne apsorbuje kako treba, što ih čini manje efikasnim.

Lekovi za astmu

Mešanje bronhodilatatora kao što su aminofilin i teofilin sa kafom može pogoršati neželjene efekte leka, kao što su razdražljivost i nemir.

Lekovi za ADHD

ADHD lekovi pomažu u regulisanju neurotransmitera, kao što su dopamin i norepinefrin, kako bi se poboljšao fokus, pažnja i kontrola impulsa. Međutim, kada se uzimaju sa kafom, lekovi su manje efikasni i mogu dovesti do povećane hiperaktivnosti.

Antipsihotici

Antipsihotici se obično propisuju za ozbiljna medicinska stanja, kao što su šizofrenija i bipolarni poremećaj. Oni deluju tako što regulišu neurotransmitere kao što su dopamin i serotonin kako bi ublažili simptome kao što su halucinacije. Kafa može smanjiti količinu leka koju telo apsorbuje, tako da ljudi sa maničnim epizodama treba da izbegavaju topao napitak u potpunosti.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com