Novo istraživanje pokazuje da grinje mogu uzrokovati crvenilo, oboljenje kože koje se naziva rozacea (rocasea).
Rozacea izaziva crvenilo i male izrasline na nosu, obrazima, bradi i čelu, a obično pogađa osobe starije od 30 godina, pretežno žene. Javlja se kao reakcija na određene okidače, kao što je izlaganje suncu ili emotivni stres.
Do sada ljudi nisu imali nikakvu predstavu o tome šta izaziva ovo stanje, kaže istraživač Kevin Kavanah, biolog sa Nacionalnog univerziteta Irske. Antibiotici mogu pomoći da se ublaže ovi simptomi. Lekari su nekada smatrali da je to zbog umirujućih efekata ovih lekova na upale. Međutim, zanimljivo je da drugi lekovi koji se koriste protiv upala nisu toliko delotvorni. Zato je tim istraživača koje je predvodio Kavanah pokušao da otkrije koje bakterije bi mogle da pokrenu ovakvo crvenilo.
Kako grinje mogu biti uzročnik?
Istraživači kažu da su pronašli bakterije unutar demodek grinja koje žive na koži kod 20% do 80% odraslih osoba. Osim što su nevidljive golim okom, za njih se donedavno smatralo da na koži žive bezopasno, hraneći se supstancama koje se nalaze na vrhu kože.
Kavanah kaže da promene na koži koje nastaju usled starosti, stresa ili neke bolesti, ponekad mogu omogućiti da se demodek grinje razmnožavaju. Istraživanja pokazuju da osobe sa rozaceom imaju 10 puta više demodek grinja u odnosu na osobe koje ne pate od ovog zdravstvenog stanja.
"Kada svaka od tih grinja umre, ona otpusti bakterije u kožu. Te bakterije aktiviraju imune reakcije koje izazivaju crvenilo i upalu kože. Izgleda da grinje nisu opasne, već bakterije koje imaju unutar svojih tela", kaže Kavanah.
Neophodna su dalja istraživanja
Trenutno, ideja da grinje mogu izazvati neke slučajeve oboljenja kože još uvek je samo teorija. Međutim, stručnjaci koji nisu bili uključeni u istraživanje kažu da postoje ubedljivi dokazi koji bi podržali tu teoriju. To uopšte nije daleko od realnosti, kaže Mišel Grin, dermatolog sa Lenoks Hil bolnice u Njujorku. Ona smatra da teorija o grinjama odgovara mnogim karakteristikama bolesti. Mnogi pacijenti sa rozaceom požalili su joj se da se crvenilo na njihovoj koži pogoršava nakon izlaganja toploti i vlažnosti, tj. uslovima koji takođe odgovaraju razmnožavanju grinja.
Farmaceutske kompanije takođe smatraju da postoji nešto istinito u ovoj teoriji. Kompanija koja proizvodi antibiotik koji se često koristi za lečenje rozacee navodno testira proizvod koji je usmeren ka demodek grinjama. Drugi stručnjaci slažu se da su dokazi ubedljivi, ali smatraju da je suviše rano da se kaže da li su demodek grinje uzrok ili posledica kožne bolesti rozacea.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com