Hemikalije i rak dojke

U novom istraživanju o mogućoj povezanosti aditiva parabena i raka dojke otkriveno je da su tragovi hemikalija u tkivu dojke pronađeni i kod žena koje ne koriste dezodoranse ili slične kozmetičke preparate.
Autori kažu da paraben može doći do dojki i iz drugih izvora.
Paraben: široka upotreba
Paraben se uglavnom koristi kao aditiv u kozmetici, hrani i lekovima. Spominje se u mnogim studijama koje govore da on može biti pokretač raka dojke zbog svoje sposobnosti da se ponaša nalik estrogenu, koji igra glavnu ulogu u razvoju, rastu i napretku nekih vrsta raka dojke.
Pretpostavlja se da se preparati koji se stavljju ispod mišica kao što su dezodoransi i antiperspiranti, mogu povezati sa pojavljivanjem raka dojke u gornjem spoljnom delu dojke, gde su pronađeni visoki nivoi hemikalija nalik parabenu.
Dejstvo parabena je dodatno naglašeno 2011. godine kada je danska vlada izjavila da je zabranjena upotreba hemikalija u proizvodima za decu koja su mlađa od tri godine.
Uzorci mazektomije
Kako bi se testirala ova teorija, istraživači sa Univerziteta u Ridingu i Univerzitetske bolnice u južnom Mančesteru sakupili su uzorke mazektomija 40 žena kojima je ustanovljen rak dojke u Engleskoj između 2005. i 2008. godine. Četiri uzorka uzeta su od svake žene iz različitih delova, od mišica do grudne kosti.
Rezultati su pokazali da je najmanje jedan od pet osnovnih vrsta parabena prisutan u 158 od 160 uzorka, što je 99% uzetih uzoraka. U 96 uzoraka (60%) uzorci tkiva sadržali su svih pet parabena.
Odakle se paraben stvorio?
Istraživači kažu da su parabene pronašli kod sedam od 40 žena koje su rekle da nikad u životu nisu koristile preparate koji se stavljaju ispod mišica. Autori kažu da ovo pokreće pitanje: odakle su se parabeni stvorili?
"Naša studija potvrđuje stav da ne postoji prosta uzročno-posledična veza između parabena u dezedoransima i raka dojke", kaže Lester Bar, hirurg univerzitetske bolnice u južnom Mančesteru.
Neproporcionalno više slučajeva raka dojke pronađeno je u spoljnom gornjem delu dojke, zajedno sa značajno višim nivoima parabena (n-propylparaben) u predelu koji je najbliži mišicama, u odnosu na druge delove dojke. Druga četiri parabena bila su podjednako raširena u drugim delovima dojke, kažu istraživači.
Ovo istraživanje objavljeno je u "Žurnalu primenjene toksikologije" (Journal of Applied Toxicology).
U komentaru studije, Džesika Haris, menadžer u Cancer Research UK, kaže: "Ova studija ima mnogo ozbiljnih mana, što znači da njeni zaključci baš nisu verodostojni. Na primer, istraživači nisu upoređivali nivoe parabena kod zdravih žena sa nivoom parabena kod onih sa rakom."
Napomena
Mnogi istraživači smatraju da je paraben često uzrok karcinoma dojke, a lobi proizvođača dezodoransa hoće to da opovrgne.
Nameće se saznanje da je veoma često paraben povezan sa karcinomom dojke, ali da njegovo prisustvo u organizmu žena koje boluju od karcinoma dojke nije uvek povezano sa dezodoransima već i sa nekim drugim hemikalijama i plastičnim masama.
Zato savetujemo ženama da za svaki slučaj ne koriste dezodoranse koji sadrže paraben i da ne koriste plastičnu ambalažu za vrelu hranu (zamrzavanje, odmrzavanje ili podgrevanje hrane).

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com