Svi smo barem jednom iskusili da je trovanje neispravnim namirnicama vrlo neprijatna bolest; ali da li zaista znamo dovoljno o pravilnom čuvanju i pripremi namirnica? Proverite svoje znanje, ili naučite nešto što niste znali, nekad će vam sigurno zatrebati.
Ako se hrana drži u frižideru, biće održana propisana temperatura?
Bakterije se razvijaju na visokoj temperaturi, tako da treba biti oprezan u letnjim danima. Ako ste na izletu, a hranu ste poneli u priručnom frižideru, proverite da li on dobro radi. Ako vam hrana stoji van frižidera neko vreme, obavezno proverite temperaturu termometrom.
Stručnjaci savetuju da se sirovo meso u frižideru ili zamrzivaču stavlja u posebnu pregradu, odvojeno od ostalih vrsta namirnica, i to zato što je sirovo meso najrizičnija namirnica za razvoj bakterija. Ne ostavljajte dugo otvorena vrata frižidera, da ne biste snižavali temperaturu hrane. Najbolje je imati više malih frižidera za razne vrste namirnica.
Može se odrediti da li je meso skuvano po izgledu i po dodiru?
Čak ni najbolji svetski kuvari ne mogu sa preciznošću odrediti kada je meso dovoljno skuvano i potpuno bakteriološki ispravno. Jedini način da budemo sigurni jeste da koristimo termometar za meso.
Stručnjaci poručuju da nije dobro da napola skuvano meso pečemo na roštilju, jer se tako podstiče razvoj bakterija.
Hrana može biti ostavljena na sobnoj ili spoljašnjoj temperaturi i više od dva sata?
To bi bilo potpuno pogrešno. Ako stoji više od dva sata na visokoj sobnoj ili spoljašnjoj temperaturi, tu hranu treba baciti. Ako govorimo o ekstremno visokim letnjim temperaturama, onda je hrana nepreporučljiva već posle jednog časa.
Možete da procenite da li je hrana pokvarena po izgledu ili mirisu?
To se uglavnom može dobro proceniti, ali nije uvek pouzdano. Bakterije su nevidljive i ponekad su prisutne iako se to po mirisu i izgledu namirnice ne bi reklo. Stručnjaci savetuju: ako imate i najmanju sumnju, ne rizikujte.
Upakovano voće i povrće je dovoljno čisto?
Upakovani proizvodi lepo izledaju, ali ne mešajte to sa čistoćom. Voće i povrće perite vodom (ne sapunom) i ako je moguće, koristite četku da biste neke namirnice blago izribali.
Budite oprezni i pažljivi da biste isključili svaku mogućnost trovanja pokvarenim namirnicama.
Srodni članci
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com