U Velikoj Britanije nedavno se digla uzbuna kada je jedna osamnaestogodišnjakinja hitno dovedena u bolnicu nakon što je popila koktel sa tečnim azotom. Ova devojka jedva je preživela zabavu sa prijateljima na kojoj je popila koktel koji sadrži tečni azot. Čim je popila ovaj koktel, devojka je osetila jake bolove u stomaku, pa je odmah otpremljena u ambulantu i bolnicu.
U bolnici je kod ove pacijentkinje ustanovljena perforacija creva (pucanje unutrašnjih organa u stomaku) usled ispijanja previše hladnog napitka. Posle hitne operacije, devojka je bila u ozbiljnom ali stabilnom stanju i oporavlja se, ali će verovatno doživotno biti invalid jer će funkcije njenih organa za varenje biti veoma ograničene.
Reakcije
Portparol policije Lankastera u saopštenju je izjavio: "Istraga je još uvek i ranoj fazi i ispitujemo svedoke kako bismo došli do svih činjenica". U Engleskoj su odmah preduzete mere da se obustavi pravljenje i prodaja pića (koktela) na bazi tečnog azota.
Kokteli
Tečni azot je izuzetno hladna tečnost. Koristi se, između ostalog, za zamrzavanje i transport prehrambenih proizvoda, zamrzavanje i čuvanje embriona i kao rashladna tečnost. Tečni azot je već godinama moderno sredstvo koje se koristi na koncertima i javnim predstavama jer se pomoću njega stvara dramatičan oblak pare (kao dim ili suvi led).
Tečni azot u manjim količinama može da zamrzne alkohol ili stvori specifičan izgled nekim alkoholnim koktelima. Međutim, pića sa previše tečnog azota mogu izazvati ozbiljne promrzline na telu, a naročito na unutrašnjim organima.
Profesor dr Džon Ešton, regionalni direktor za javno zdravlje u Engleskoj, izjavio je kako je u ovom slučaju alkoholna industrija bila neodgovorna: "Mi imamo ljude koji se igraju hemijom i igraju rulet sa zdravljem mladih. To je potpuno neodgovorno jer su pojedini pokrenuli nove trendove u alkoholnoj industriji."
Upozorenje
Nemojte nikako isprobavati pića u vidu koktela hlađenih tečnim azotom jer je to izuzetno opasno po zdravlje!
Tečni azot se dobija posebnim postupkom i čuva u specijalnim bocama ili cisternama pod pritisom, a temperatura mu je niža od -185 °C i koristi se u industrijske i medicinske svrhe. Upotreba azota pod pritiskom i upotreba tečnog azota podležu posebnim propisima i merama zaštite.
Koliko je tečni azot opasan potvrđuje i njegova primena u medicinske svrhe: prženje veoma niskom temperaturom (uništavanje) sumnjivih izraslina na telu (madeža, polipa i slično) koje obavljaju isključivo lekari specijalisti.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com