Lek protiv alergije na kikiriki sigurno će biti pronađen u skorijoj budućnosti, ali je potrebno još dosta istraživanja i ispitivanja.
Nova istraživanja i rezultati
Pronalaženje leka protiv alergije na kikiriki još je u eksperimentalnoj fazi. Trenutno se rade eksperimenti i uspešne probe na miševima. Slična klinička ispitivanja koncepta leka zasad su u fazi testiranja u Nemačkoj, ali kod osoba sa autoimunim bolestima (multipla skleroza…), ne i kod osoba koje imaju alergiju na hranu.
Istraživanja i ispitivanja leka (novog koncepta lečenja) na miševima pokazala su pozitivne rezultate i zaista predstavljaju napredak u borbi protiv alergije.
Sve alergije uzrokovane su burnim i preteranim reagovanjem imunog sistema na uzroke koje bi organizam trebalo da toleriše. Suština lečenja alergije je u tome da imuni sistem alergične osobe bude tolerantan na alergen.
Istraživač Pol Brus (Paul Bryce) i njegove kolege sa univerziteta Northwestern misle da su pronašli način da to urade. Oni ubrizgavaju u miševe koji su alergični na kikiriki proteine iz kikirikija vezane za ćelije miša hemijskom vezom. Na taj način oni uspevaju da "prevare" imuni sistem miša kako bi on tolerisao kikiriki, umesto da pokreće burnu imunološku reakciju.
Sličan "trik" su primenili da bi zaustavili neke autoimune bolesti kod drugih glodara i dobili ohrabrujuće rezultate.
Perspektiva
To je veliki korak napred u borbi protiv alergijskih bolesti, smatra Stiven Miler, jedan od autora studije. On je izjavio za WebMD da se trik sastoji u tome da se u terapiji koriste "mikročestice" umesto krvnih zrnaca.
Istraživači su izneli svoje mišljenje: "Mi mislimo da će se ovakve terapijske metode lečenja alergije u budućnost sve više primenjivati, i to u lečenju raznih vrsta alergije."
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com