Oko 25 odsto ljudi pati od nealkoholne masne bolesti jetre, koja je povezana sa viškom telesne težine. Epidemiološki podaci pokazuju porast obolelih. Nealkoholna masna bolest jetre se mora lečiti jer dovodi do ciroze i raka jetre i povećava rizik od razvoja drugih bolesti u sklopu metaboličkog sindroma, kao i povećava mortalitet od kardiovaskularnih bolesti.
Kako je istakao prof. dr. Ivica Gregurević, specijalista gastroenterolog i hepatolog iz KB Dubrava, osnova lečenja nealkoholne masne bolesti jetre je smanjenje telesne težine i redovna umerena fizička aktivnost. A evo nekih prirodnih preparata koji mogu doprineti zdravlju jetre.
Vitamin C
Deluje kao antioksidans i učestvuje u homeostazi lipida. U studiji od 3471 ispitanika kod muškaraca normalnih i gojaznih muškaraca, uočena je inverzna korelacija između rizika od bezalkoholne bolesti masne jetre i dnevne količine unosa vitamina C.
Vitamin D
Služi kao imunomodulator koji može smanjiti upale i fibroide u jetri. Prema nekim studijama, vitamin D smanjuje rizik od kolorektalnog karcinoma, koji je takođe veći kod pacijenata sa masnom jetrom. U istraživanjima je uočena niža koncentracija ovog vitamina u serumu kod pacijenata sa metaboličkim sindromom i kod onih koji su razvili značajnu steatozu i fibrozu jetre. Što je niži nivo vitamina D, to je veći stepen oštećenja jetre.
Vitamin E
Najistraženiji vitamin za zdravlje jetre, nakon nekoliko studija ušao je u smernice za lečenje bezalkoholne masne jetre sa preporučenom dnevnom dozom od 800 IU. Ali vitamin E ne treba uzimati dugo vremena zbog rizika od moždanog udara i raka prostate.
Silimarin
Ekstrakt sikavice, čiji je aktivni sastojak silibinin, ima hepatoprotektivno dejstvo koje se manifestuje imunomodulacijom inflamatornog odgovora, u visokim dozama čak i smanjenjem fibrogeneze, a pokazao je i antivirusno dejstvo kod hepatitisa C.
Omega-3 masne kiseline
U istraživanjima, eikozapentaenska kiselina (EPA) i dokozaheksaenska kiselina (DHA) su se pokazale efikasnim u smanjenju masne jetre, mogu smanjiti steatozu jetre i insulinsku rezistenciju kod gojaznih ljudi. Istraživanja pokazuju da konzumiranjem DHA u dozama od 2 do 4 g dnevno direktno utičemo na ćelije jetre, koje su manje podložne oksidativnom stresu, upalama i fibrozi, stanjima koja dovode do razvoja ozbiljnijih oboljenja jetre.
Probiotici
Intestinalna mikroflora igra važnu ulogu u razvoju i napredovanju nealkoholne masne bolesti jetre. Probiotici koji sadrže kulture Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium lactis mogu biti korisni u smanjenju disbioze jer poboljšavaju crevnu barijeru i smanjuju bakterijske produkte i inflamatornu aktivnost. Istraživanja su pokazala da konzumiranje 300 g probiotičkog jogurta tokom osam nedelja poboljšava enzime jetre i holesterol.
(živim.jutarnji.hr)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com