Matične ćelije i njihova primena u Srbiji

Proceduru prikupljanja matičnih ćelija iz pupčanika i placente, kao i njihovu primenu u lečenju bolesti, odobrilo je Ministarstvo zdravlja Srbije, u skladu sa preporukama međunarodnih zdravstvenih organizacija.
Matične ćelije se u medicini koriste već dvadesetak godina, kao osnovna ili pomoćna sredstva za lečenje mnogih bolesti. Kod nas se matične ćelije za lečenje pacijenata primenjuju na: VMA, Institutu za majku i dete u Beogradu, Institutu za hematologiju Beograd i Institutu za hematologiju Novi Sad.
Koje matične ćelije se koriste u savremenoj medicini?
Za sada se u lečenju bolesti, kako u eksperimentalnim tako i u stvarnim uslovima, koriste: embrinoalne matične ćelije, odrasle matične ćelije (iz koštane srži…) i matične ćelije iz pupčane vrpce.
Embrinoalne matične ćelije dobijaju se iz živog embriona i one poseduju najveći potencijal. Njihova primena je još pod znakom pitanja jer su moguće negative posledice po embrion i po majku, a pored toga tu postoje mnogi etički i pravni problemi.
Odrasle matične ćelije dobijaju se iz tkiva odraslih, i to najčešće iz koštane srži. Postupak prikupljanja ovih ćelija je komplikovan i bolan po donora, a česte su pojave odbacivanja transplantacije.
Matične ćelije iz pupčane vrpce i placente koriste se iz takozvanog biološkog otpada, koji se do sada nije koristio (odstaranjuje se posle porođaja). Prikupljanje ovih ćelija je jednostavnije, bezbolno i bezopasno po majku i po dete. Pored toga, pri transplantaciji (donaciji), ove ćelije su mnogo manje sklone odbacivanju ili izazivanju reakcije ili komplikacija kod "domaćina".
Na osnovu navedenog, zaključuje se da će u budućnosti matične ćelije iz pupčanika imati sve veću primenu u lečenju raznih bolesti.
Kako se uzimaju i čuvaju uzorci krvi u Srbiji?
Od 2008. godine, u Srbiji se sprovodi procedura uzimanja i transporta matičnih ćelija iz pupčanika koju je odobrilo Ministarstvo zdravlja Srbije.
Postupak uzimanja uzorka krvi za matične ćelije trenutno se može realizovati odmah posle porođaja u 23 specijalizovane medicinske ustanove širom Srbije. Ovaj postupak sprovode samo ustanove koje su dobile odobrenje od Ministarstva zdravlja. Uzorak se uzima iz dela pupčanika koji ostaje pri posteljici (taj deo se ionako ne koristi posle porođaja). Procedura je kratka, traje nekoliko minuta, a bezbolna je i bezopasna i za majku i za dete.
Uzorak krvi se smešta u specijalnu kesu i posebnu transportnu kutiju. On se čuva na sobnoj temperaturi do ispitivanja u ovlašćenoj labaratoriji. U labaratoriji se utvrđuje da li je uzorak ispravan i da li ima dovoljno kvalitetnih ćelija. Zatim se uzorak zamrzava po posebnoj proceduri i čuva u takozvanim bankama matičnih ćelija. Sama procedura je relativno jednostavna i efikasna.
U Srbiji se realizuje organizovano prikupljanje matičnih ćelija iz pupčanika, ali se njihovo čuvanje vrši u inostranim bankama matičnih ćelija. Ova delatnost je odobrena i u Srbiji. Postoji pet akreditovanih predstavništava za prikupljanje i čuvanje matičnih ćelija. Trenutno se matične ćelije iz Srbije mogu čuvati u više banaka matičnih ćelija u Evropi (Velika Britanija, Belgija, Nemačka, Švajcarska, Turska, Grčka, Francuska…). Kada se ukaže potreba, ćelije se razmrzavaju i koriste u terapiji za lečenje.
Matične ćelije – sadašnjost i budućnost u Srbiji
Za sada se prikupljanje i čuvanje matičnih ćelija sprovodi po želji roditelja i o njihovom trošku. Oko 100 porodilja mesečno u Srbiji daje krv iz pupčanika na čuvanje bankama matičnih ćelija. Trenutno ova procedura košta 1700-2000 evra.
Prema najnovijim informacijama i planovima Ministarstva zdravlja, krajem 2011. godine će u Kragujevcu početi sa radom Centar za matične ćelije. Pored čuvanja matičnih ćelija, vršiće se i brojna naučna istraživanje o primeni matičnih ćelija u medicini. Ovaj projekat će, pored Vlade Republike Srbije i Grada Kragujevca, finansirati i brojne međunarodne institucije i fondovi.
Projektom će rukovoditi naš poznati genetičar, profesor Miodrag Stojković iz Leskovca, sa grupom naših naučnika koji su već postigli zapažene rezultate iz ove oblasti.
Smatra se da će se za samo nekoliko godina primenom matičnih ćelija lečiti veliki broj teških bolesti.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com