Već godinama unazad roditelji su pokušavali da pronađu rešenje čestog dečjeg problema – mokrenja u krevetu. Doskora su se, nažalost, svi ti pokušaji završavali neuspehom. Danas je situacija daleko povoljnija, jer je, na sreću svih roditelja, došlo do pojave brojnih bihejviorističkih i terapija lekovima koje rešavaju probleme sa mokrenjem, poznate još i kao noćna enureza.
Bilo kako bilo, jedno se još uvek nije promenilo: veliki broj dece koja imaju problema sa mokrenjem u krevetu ima dubok osećaj sramote zbog svog problema, što dalje može izuzetno negativno uticati na samopouzdanje deteta. Dobra vest je da postoji puno toga što roditelji mogu učiniti kako bi doprineli smanjenju negativnog uticaja ovog problema na dete.
Najpre konsultujte pedijatra
Čest je slučaj da deca imaju probleme sa mokrenjem u krevetu sve do svoje 6. godine, a onda problem sam nestane i deca prestanu da mokre u krevetu. Međutim, ukoliko vaše dete ima više od 6 godina, a još uvek ima ovaj problem ili ukoliko ste i vi i vaše dete zbog njega jako zabrinuti, najbolje je posetiti pedijatra. Pedijatar će uraditi testiranje radi otkrivanja potencijalnih uzroka problema i pomoći da se vaše dete vrati i fizičku i psihičku ravnotežu. Naime, saznanje da je mokrenje u krevetu problem medicinske prirode koji lekari uspešno leče, može u ogromnoj meri doprineti nestanku osećaja sramote deteta i pomoći mu da se sa njime lakše nosi.
Uverite svoje dete da je mokrenje u krevetu česta pojava i kod druge dece
Mokrenje u krevetu svakako nije omiljena tema razgovora dece sa svojim vršnjacima. Upravo zbog toga vaše dete može pomisliti kako je ono jedino dete tog uzrasta koje još uvek mokri u krevetu. Najbolji način da mu vi, kao roditelj, indirektno pomognete jeste da mu što češće stavljate do znanja kako je ovo problem miliona dece širom sveta i da ono nije jedino kome se to dešava. Takođe je zanimljiva činjenica da je u neku ruku ovaj problem nasledne prirode. Kod dece čiji roditelji nisu imali ovih problema, postoji svega 15% verovatnoće da i ona imaju problem sa mokrenjem, dok se verovatnoća povećava na 44% ukoliko je jedan roditelj imao ovaj problem i čak 77% ukoliko su oba roditelja u detinjstvu imala isti problem.
Nemojte praviti scenu
Velika je verovatnoća da je vaše dete već dovoljno uznemireno i da ga je jako sramota jer mu se desilo da se upiški u krevetu, čak iako to nije nešto što je namerno uradilo. Bez obzira na to koliko vam se učinilo opravdano da se naljutite, jako je bitno za oboje da ostanete pribrani i pozitivni. Kažnjavanje deteta može samo dodatno pogoršati problem i naškoditi vezi koju imate sa detetom.
Ohrabrujte svoje dete da što pre prihvati odgovornost
Baš kao što ne želite da preterate sa stavljanjem ovog krajnje neprijatnog problema u prvi plan, ipak nikako ne biste želeli ni da ga potpuno ignorišete. Ukoliko vaše dete ima dovoljno godina da može barem u neku ruku da vam pomogne oko pospremanja nereda koji je napravilo – stavljanje veša u mašinu ili čišćenje mesta nezgode, ono može postati sigurnije u sebe, ojačati i lakše se nositi sa osećajem sramote. Iako je jako bitno da vaše dete donekle samo snosi odgovornost za nezgodu, nemojte mu nikako stvarati osećaj potpune krivice ni insistirati na tome da je to namerno uradilo.
Problem možete ublažiti a možda i rešiti tako što ćete dete naučiti da uveče pre spavanja ne pije mnogo vode i što ćete ga buditi jednom u toku noći da mokri.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com