Muči vas nesanica: Probajte biljku koja smiruje i tera san na oči

Jedna od najpoznatijih samoniklih lekovitih biljaka, valerijana ima brojna blagotvorna svojstva. Poznata je još i po nazivu odoljen, macina trava.

Drevni zapisi beleže njenu upotrebu u medicinske svrhe a sežu još od antičkih vremena. Ona vam može poslužiti kao prirodno sredstvo za smirenje. Pomoći će vam da ublaži stres i uz nju biste trebali lakše utonuti u san. Ublažava umor, smiruje glavobolju, želučane tegobe, ublažava napetost, tugu, strahove i depresiju.

Valerijana
Foto: delirium florensCC BY 2.0

Njeno blagotvorno delovanje snižava krvni pritisak, reguliše otkucaje srca, smanjuje menstrualne bolove i čini je prirodnom zamenom lekovima iz klase benzodiazepina, a pomaže i kod odvikavanja od istih.

U ulozi prirodnog sedativa, alternativnog antidepresiva, diuretika, analgetika, efikasno se bori protiv stresa, raznih tegoba, negativnih emocija kao i napetosti i nesanice. Njena delotvornost je dokazana i potvrđena, osobe koje su koristile valerijanu lakše bi tonule u san, manje se budile, a nakon buđenja osećale bi se opušteno, sveže i odmorno.

Valerijana u sebi sadrži različite supstance, eterično ulje i kiseline čijom upotrebom postižemo unutrašnju ravnotežu. Ona je često deo sastava mnogih lekova za opuštanje, a može se nabaviti u raznim oblicima. Aromatični miris može biti neobičan, nekima čak i neugodan, iako su se eterično ulje, odnosno njeni cvetni ekstrakti vekovima koristili u parfimeriji. Ima snažan korenasto-feromonski miris. Navodno, odoljen krasi i afrodizijačka moć.

Čaj ili alkoholni ekstrakt (tinktutra) poznati su lekovi za umirenje, opuštanje napetosti i olakšan san. Efikasni su i neškodljivi, ali valerijana ima neprijatan miris. Kašičica isitnjenog korena se preliva vrelom vodom i posle hlađenja cedi i pije nekoliko puta na dan.

Valerijana se koristi i za pripremanje mirisa, naročito poznat miris je indijski nard, koji se priprema od indijskih i himalajskih vrsta ovog roda. U Evropi se od Valeriana celtica, keltske valerijane koja raste na Alpima, pravi miris keltski nard.

Pre svega stručnjaci preporučuju da se koristiti kod nervoze, nesanice i teskobe. Ona je vaša prirodna pomoć koja se pojavljuje u obliku čaja, ulja, kapi, tinktura, kapsula, a možete je napraviti i sami tako što ćete ubrati njezin koren pre ili nakon cvetanja, očistiti, usitniti i osušiti na toplom i prozračnom mestu, u hladu. Čuvajte je u dobro zatvorenoj ambalaži.

Bezbedna je za većinu ljudi, a neke od zabeleženih nuspojava su glavobolja, bolovi u stomaku, ali i – nesanica. Ne preporučuje se trudnicama ni dojiljama, kao što je na valja istovremeno uzimati s farmaceutskim sedativima. Oprezno je dozirajte i koristite. Rezultati su vidljivi tek nakon nekoliko nedelja, a za nesanicu  koristite je nekoliko sati pre spavanja.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com