Najlakši i najefikasniji recept za brzu detoksikaciju jetre

Šljiva je idealna hrana u raznim dijetama, pogotovo kod oboljenja bubrega, gihta, reumatizma, bolesti jetre, kod fizičkog i mentalnog umora i smanjenog apetita.

Slatki, sočni ukus šljiva samo je jedan od razloga da ih uključite u svakodnevnu ishranu. Postoji čak 140 vrsta šljiva, a sve su bogate ugljenim hidratima, imaju nizak nivo masnoća i kalorija, bogate su vitaminima A, C i E, kalcijumom, magnezijumom, kalijumom i vlaknima te su idealne za čišćenje organizma.

Jeste li znali da je šljiva najstariji narodni lek za regulaciju probave? Kao prirodni laksativ od velikog je značaja jer za razliku od drugih laksativa, kod uzimanja šljive nema opasnosti od navikavanja.

Šljive nabubre u našim crevima, omekšavaju stolicu što je vrlo bitno kod lečenja hemoroida i drugih crevnih oboljenja. Regulisanjem probave preventivno se deluje protiv nastanka raka debelog creva, a pektin snižava i holesterol u krvi. Šljive s manjim sadržajem šećera bolje su za lečenje raznih tegoba, pa se najviše preporučuju kiselkaste sorte.

Od angine do žučnog kamenca

Suva šljiva je takođe odličan lek ako se uzima na prazan stomak ili jedan sat pre obroka. Pomaže i kod upale grla i angine, kao i kod lečenja raznih kožnih osipa i zarastanja rana. Ipak, treba istaći i da je odlična namirnica za zdravlje kostiju.

Šljiva je idealna namirnica u raznim dijetama, posebno kod bolesti bubrega, gihta, reume, bolesti jetre, fizičkog i psihičkog umora i smanjenog apetita. U narodnoj medicini koristi se i smola sa drveta šljive koja se topi ili kuva sa listom u vinu i koristi se za ublažavanje tegoba izazvanih kamenom u žuči.

Samo tri do četiri suve šljive dnevno mogu pomoći u neutralisanju ćelija štetnih slobodnih radikala koji (negativno) utiču na pamćenje.

Recept za detoksikaciju jetre

Ako želite da isprobate narodni recept za detoksikaciju jetre i krvi, potrebno je 8 do 22 komada svežih šljiva.

Priprema:

Uveče operite šljive, otvorite ih i uklonite koštice, pa ih podlijte vodom i ostavite da odstoje preko noći. Ujutru vodu bacite i nalijte novom, toliko da prekrije šljive.

Kuvajte na tihoj vatri 2 do 3 sata, tako da svakih sat vremena ocedite staru vodu i dodajte novu, toplu.
Šljive jesti tople, na prazan stomak, sa malo vode. Pojedite celu količinu odjednom.

Ovako pripremljene šljive konzumirajte nedelju dana kod lakših oboljenja jetre ili dve nedelje kod težih.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com