‘Najlakši način da dobijete dijabetes je konzumiranje ove hrane koju većina nas obožava’, upozoravaju lekari

Endokrinolozi otkrivaju koja je hrana toliko štetna da može izazvati dijabetes.

Dijabetes tipa 2 je bolest koja je povezana sa mnogim problemima u načinu života, kao što je visok krvni pritisak, koji se često naziva „tihi ubica“.

Iako genetski faktori mogu uticati na našu podložnost dijabetesu, postoje dobre vesti. Rano uvođenje ključnih promena u ishrani može smanjiti rizik od iste i zaustaviti razvoj same bolesti.

Hrana broj 1 koja uzrokuje dijabetes, prema endokrinolozima, je rafinisani šećer.

„Prekomerna konzumacija slatke hrane i pića može dovesti do insulinske rezistencije, ključnog faktora u razvoju dijabetesa. Ali smanjenje dodanih šećera je jednostavan, ali moćan korak u upravljanju rizikom od dijabetesa“, kaže Marija Tereza ​​Anton, endokrinolog i edukator u Pritikin dugovečnom centru u Majamiju.

Endokrinolog Rekha Kumar se posebno slaže sa delom o napicima zaslađenim šećerom poput voćnih sokova i gaziranih pića.
„Redovno uživanje u slatkim poslasticama ili hrani bogatoj ugljenim hidratima može podići nivo šećera u krvi, stavljajući povećan stres na insulinski odgovor tela“, rekla je ona.

Dodala je da je umerenost ključna, kao i veličina porcije. Merenje hrane, ispijanje velike čaše vode pre obroka i polagano žvakanje su neki od načina da se zaustavi prejedanje. Ako ste sladokusac, izaberite voće koje će napraviti veliku razliku kada je u pitanju zdravlje. Šećera ima i u prelivima za salatu i sosovima koje koristimo za poboljšanje ukusa mesa.

Ugljeni hidrati

„Izbegavanje namirnica kao što su beli hleb, slatke žitarice i pržena hrana može doprineti opštem zdravlju i pomoći u kontroli rizika od dijabetesa“, tvrdi Anton.

Umesto da ih jedete, povećajte unos svežeg povrća, vlakana i nemasnih proteina. Uz svaki obrok pojedite činiju sveže sezonske salate.

„Aktivni mišići bolje prerađuju šećer“, dodaje Anton i ističe da 150 minuta nedeljno treba da bude aktivan trening, a 75 minuta nedeljno energičan trening.

To može biti trčanje, planinarenje ili biciklizam.

Ključ za snižavanje šećera u krvi je ishrana i vežbanje, kao i smanjenje stresnih situacija i aktivan san.

„Hronični stres i nedostatak sna mogu uticati na nivoe hormona i doprineti rezistenciji na insulin, tako da je holistički pristup dobrobiti ključan za prevenciju dijabetesa i promovisanje dugovečnosti“, ističe doktorka.

Suplementi takođe mogu biti od pomoći – posebno vitamin D i magnezijum, ali Anton preporučuje da se konsultujete sa svojim lekarom pre uzimanja novih lekova ili suplemenata.

(Stil Kurir)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com