Najpoznatiji zaslađivač na svetu mogući je uzročnik raka, ima ga u skoro svim dijetalnim namirnicama

Vodeće svetsko zdravstveno telo će sledećeg meseca proglasiti jedan od najčešćih veštačkih zaslađivača na svetu mogućim uzročnikom raka, objavila je britanska agencija Reuters pozivajući se na dva izvora koja su upoznata s procesom.

Aspartam, koji se koristi u nizu proizvoda, od Coca-Colinih dijetalnih gaziranih pića do Marsovih Extra žvakaćih guma i nekih Snapple pića, u julu će prvi put kao „moguće kancerogene za ljude“ opisati Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC), Odel za istraživanje raka Svetske zdravstvene organizacije (WHO), rekli su izvori.

IARC, čiji je zaključak finalizovan ranije ovog meseca, nakon sastanka spoljnih stručnjaka grupe, ima za cilj da proceni da li je nešto potencijalna opasnost ili ne na bazi svih objavljenih dokaza.

Ne bavi se time koju količinu proizvoda osoba može sigurno da konzumira.

Takvu preporuku daju drugi stručni odbor WHO-a za prehrambene aditive, poznat kao JECFA (Zajednički stručni odbor WHO-a i Organizacije za hranu i poljoprivredu za prehrambene aditive) i nacionalni regulatori.

Slični zaključci IARC-a u prošlosti, za različite materije, izazvali su zabrinutost među potrošačima u pogledu njihove konzumacije, doveli do tužbi i izvršili pritisak na proizvođače da preispitaju recepte i zamene ih alternativama.

To je dovelo do kritika da IARC-ove procene mogu da zbune javnost.

JECFA, WHO-ov odbor za aditive, takođe preispituje korišćenje aspartama ove godine.

Njihov sastanak počeo je krajem juna, a svoja otkrića treba da objave istog dana kad IARC objavi svoj zaključak – odnosno 14. jula.

Od 1981. JECFA smatra da je aspartam siguran za konzumaciju unutar prihvaćenih dnevnih granica.

Tako na primer, odrasla osoba teška 60 kilograma morala bi da popije između 12 i 36 limenki dijetalnih gaziranih pića – zavisno od količine aspartama u piću – svaki dan da bi bila u opasnosti.

Nacionalni regulatori, uključujući Sjedinjene Države i Evropu, uveliko dele njihovo stanovište.

Predstavnik IARC-a rekao je da su nalazi odbora IARC-a i JECFA-e poverljivi do jula, ali je dodao da su „komplementarni“, a zaključak IARC-a predstavlja „prvi temeljni korak u razumevanju kancerogenosti“.

Komisija za aditive „provodi procenu rizika, koja određuje verovatnoću da će se određena vrsta štete (npr. rak) pojaviti pod određenim uslovima i nivoima izloženosti“.

Međutim, industrija i regulatori strahuju da bi održavanje oba procesa u isto vreme moglo biti zbunjujuće, prema pismima američkih i japanskih regulatora u koja je Reuters imao uvid, prenosi Avaz.ba.

– Ljubazno molimo oba tela da koordiniraju svoje napore u reviziji aspartama kako bi se izbegla bilo kakva zabuna ili zabrinutost u javnosti – napisala je Nozomi Tomita, iz japanskog ministarstva zdravlja, rada i socijalne zaštite, u pismu 27. marta zamenici direktora WHO-a Suzani Jakab.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com