Osnovni preduslov za izlečenje raka je njegovo otkrivanje u ranoj fazi. Isto važi i za rak pluća, a ako primetite neki od ovih simptoma, ili u najgorem slučaju više njih, nema šta da se odlaže, odmah se obratite lekaru.
Depresija i česte promene raspoloženja
Naučnici su otkrili da je rak pluća često povezan sa promenama raspoloženja, pa su depresija, anksioznost, nedostatak energije, napadi panike i letargija česti kod ove vrste raka. Uzrok veze još nije poznat.
Česta bolest
Ako ste često bolesni, imate grip ili bronhitis, prehladu, razlog može biti izuzetno oslabljen imunitet.
Simptomi raka pluća su slični prehladi, gripu i infekciji, ali postoji razlika u učestalosti simptoma i njihovom trajanju. Ako imate simptome duže vreme, obratite se lekaru.
Gubitak apetita i neobjašnjivi gubitak težine
Ako stalno gubite na težini, a hrana vam nije ukusna, potrebno je otkriti pravi uzrok ovih promena.
Abnormalni rast grudi kod muškaraca
Povećanje grudi može biti znak ozbiljnog zdravstvenog problema, može biti povećanje samo jedne dojke ili povećanje u predelu oko bradavice.
Umor
Umor je takođe jedan od prvih simptoma raka pluća. Umor uzrokovan rakom ne nestaje bez obzira na to šta radite.
Ako niste sve vreme iznenada umorni, bez ikakvog razloga, obratite se lekaru.
Bolni i zadebljani prsti
Zadebljanje vrhova prsta i bol mogu se javiti iz više razloga, od kojih je jedan rak pluća.
Kratkoća daha
Kratkoća daha povezana sa raznim drugim bolestima, ali i sa rakom pluća. Ako imate poteškoća sa disanjem, posebno kada želite da duboko udahnete, odmah idite kod lekara.
Slabost u mišićima
Stalni osećaj slabosti može biti jedan od prvih znakova raka pluća, posebno slabosti koja se javlja u mišićima. Ako se i uz najmanji napor umorite, svakako se obratite lekaru.
Bol u grudima, ramenima, leđima i bolovima u stomaku
Čak 1 od 4 osobe ima bol u grudima kao prvi simptom raka pluća, pored bolova u mišićima i napetosti, kao i bolova u predelu ramena, leđa ili stomaka.
Plućna embolija je poremećaj uzrokovan nakupljanjem zgrušane krvi u plućnoj arteriji sa posledičnom opstrukcijom dotoka krvi u plućno tkivo.
Najčešći tip plućnog ugruška je tromb koji obično potiče iz vene na nozi ili karlici. Ugrušci se šire na oba pluća u 65% slučajeva, na desno plućno krilo u 25%, a na levo plućno krilo u 10% slučajeva. Većina tromboembolija se akumulira u velikim ili srednjim plućnim arterijama.
Simptomi plućne embolije mogu veoma varirati, u zavisnosti od toga koliko su ugrušci napali pluća.
Najčešći simptomi uključuju:
- Kratkoća daha
- Bol u grudima (osećaj kao da ste imali srčani udar)
- Kašalj koji ponekad proizvodi krvavi ili prugasti ispljuvak
- Bol i/ili otok u nogama
- Prekomerno znojenje
- Nepravilan rad srca
- Vrtoglavica
U slučajevima plućne hipertenzije i akutne plućne bolesti pomažu lekovi koji deluju na širenje plućnih krvnih sudova i kardiotonici za srce. Norepinefrin se daje za snižavanje krvnog pritiska. Trombolitička terapija se primenjuje i intravenozno, jer ubrzava „razbijanje“ ugruška i preporučuje se kod pacijenata sa masivnom embolijom i sistemskom hipotenzijom. U određenim slučajevima se vrši hirurško uklanjanje ugruška.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com