Jačanje imuniteta najefikasnije je uz pomoć potpuno prirodnih sastojaka, a apsolutni pobednik zime u ovoj kategoriji je jedan od najmoćnijih prirodnih eliksira poznat kao ‘đumbira’. Čarobni napitak je pun antioksidanata i ima antiinflamatorna svojstva, što ga čini idealnim saveznikom u borbi protiv raznih virusa koji su u porastu.
Nudeći čistu okrepu u jednom trenutku, ‘ginger shot’ je jednostavna kombinacija đumbira, limuna i meda. Za ovaj brzi i laki recept nije potreban sokovnik – samo izmiksajte sve u blenderu i procedite. Daleko je jeftinije od kupovine gotovog u prodavnici, a ukus možete prilagoditi po svom ukusu. Po želji povećajte količinu limunovog soka, a med prilagodite svom ukusu ili ga potpuno izostavite. Dodajte prstohvat ili dva kajenskog bibera, sveže kurkume i još mnogo toga.
Đumbir se dugo koristi kao prirodni lek za dugu listu bolesti i hvaljen je zbog mnogih potencijalnih zdravstvenih prednosti, uključujući antioksidativna, antiinflamatorna i antikancerogena svojstva. Dve značajne prednosti đumbira su gubitak težine i poboljšanje krvnog pritiska.
Limuni su takođe poznati po svojim zdravstvenim prednostima i takođe mogu pomoći u snižavanju krvnog pritiska. Bez obzira da li uživate u kombinaciji đumbira i limuna zbog njegovih zdravstvenih prednosti ili ukusa, sigurno će vam se dopasti okrepljujući efekti đumbira.
Potrebni sastojci:
450 g svežeg đumbira
5 do 6 srednjih limuna
60 ml hladne vode
85 g meda ili po ukusu
Priprema:
Operite i osušite đumbir, a zatim ga krupno iseckajte.
Iscedite limunov sok, iscedite semenke i pulpu dok ne dobijete otprilike 160 ml limunovog soka.
U blender dodajte đumbir, limunov sok, vodu i med, u količini po ukusu.
Izblendajte na velikoj brzini dok se ne formira glatka, gusta smesa. Ako je potrebno, zaustavite blender, ostružite smesu sa ivica posude i ponovo promešajte. Trebaće vam oko dva minuta.
Dobijenu mešavinu sipajte u finu mrežicu obloženu duplom gazom ili čistim kuhinjskom krpom postavljenom preko srednje posude. Pustite da se ocedi nekoliko minuta.
Skupite ivice tkanine i uvijte, gnječite pulpu đumbira u kuglu unutar tkanine. Dobro stisnite i nastavite da uvijate tkaninu dok tečnost ne prestane da kaplje sa tkanine i dok se pulpa ne osuši. Isceđenu pulpu bacite.
Dobijenu tečnost sipajte u flašu uz pomoć levka i ohladite
Varijacije recepta:
Za dodatni ukus, dodajte nekoliko prstohvata kajenskog bibera po ukusu.
Napravite đumbir sa kurkumom tako što ćete polovinu đumbira zameniti svežom kurkumom. Ili dodajte jednu kašičicu mlevene kurkume pre mešanja.
Zamenite običnu vodu kokosovom vodom.
Zamenite sok od limuna svežim sokom od pomorandže. Ili, za voćni napitak, dodajte sok od limuna i zamenite vodu svežim sokom od pomorandže.
Za vegansku verziju, zamenite med javorovim sirupom ili agavinim sirupom ili izostavite zaslađivač.
Kako čuvati i zamrznuti
Doze đumbira je najbolje konzumirati što je moguće sveže. U frižideru, uskladištenom u dobro zatvorenoj posudi ili flaši, ‘đumbira’ može trajati do nedelju dana. Pre konzumiranja treba dobro protresti. Ako želite da ga zamrznete i čuvate duže, sipajte sok u male flašice od 50-al ml i zamrznite ga. Smrznute kocke prebacite u vreću za zamrzavanje sa zipom i čuvajte do mesec dana. Možete ih dodati zamrznute u smutije i bezalkoholna pića.
Đumbir se može piti sam, ali ga možete konzumirati i na druge načine. Ovo su neki od predloga:
- Dodajte ga u zeleni smoothie za oštar, pikantan ukus.
- Pomešajte sa mineralnom vodom i uživajte u okrepljujućem soku.
- Dodajte u ledeni čaj.
- Dodajte crnom čaju ili drugom začinjenom čaju za dodatni ukus.
Za šta je dobar đumbir?
Ginger shot je idealan za ukusno buđenje koje daje potpuno prirodan podsticaj. Koristite ga za početak dana ili kao popodnevnu dozu energije i vitamina. Napravljen od prirodnih sastojaka, ima brojne zdravstvene prednosti i jača imunitet. Dobar je dodatak uravnoteženoj ishrani.
(Tportal.hr)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com