Lekari će verovatno biti u stanju da tačnije predvide šanse za preživljavanje žena sa rakom dojke nakon prekvalifikacije ove bolesti u 10 novih kategorija na osnovu genetskog otiska tumora.
Naučnici koji stoje iza novog istraživanja kažu da njihovo otkriće zahteva pisanje novog pravilnika o raku dojke prema kome će biti omogućeno više individalno prilagođenih opcija za lečenje žena sa ovom bolešću.
Globalno istraživanje
Novo istraživanje predstavlja najveću globalnu studiju o genima tkiva raka dojke koja je ikada sprovedena, a pored toga predstavlja i kulminaciju decenijskog istraživanja ove bolesti.
Tim za istraživanje raka sa Kembridž instituta u Velikoj Britaniji u saradnji sa Agencijom za rak iz Vankuvera u Kanadi, analizirao je DNK i RNK iz 2000 uzoraka uzetih iz tumora žena sa dijagnozom raka dojke prikupljenih u periodu od pre 5 do 10 godina.
Umesto ispitivanja ovih uzoraka tumora pod mikroskopom, istraživači su analizirali njihov genetski profil, tražeći genetske mutacije koje podstiču rast raka dojke. Analizom je otkriveno nekoliko novih gena koji stoje iza raka dojke, a za koje istraživači smatraju da će biti potencijalne mete za razvoj novih tipova lekova.
Takođe je otkriven i odnos između ovih gena i poznatih aktivnosti ćelija koje kontrolišu njihov rast. To bi možda moglo da ukaže na način mutacije gena koji uzrokuju rak, tj. kako remete važne ćelijske procese.
Individualizovane terapije
Istraživači kažu da je njihova analiza omogućila da se reklasifikuje rak dojke u 10 novih kategorija na osnovu aktivnosti gena umesto aktuelnih testova rađenih u laboratorijama koji traže prisustvo indikatora kao što su estrogen receptori ili receptori površinskih ćelija. Istraživači kažu da njihova nova klasifikacija može promeniti način po kojem se terapije individualno prilagođavaju ženama za lečenje raka dojke.
Istraživači kažu da su se pozabavili osnovnim detaljima bioloških uzoraka raka dojke u sveobuhvatnoj genetskoj studiji. U suštini, oni su počeli od onog što su znali, a to je izgled raka dojke pod mikroskopom, da bi utvrdili njegovu molekularnu anatomiju.
Ovo istraživanje neće uticati na žene koje sada imaju dijagnostikovani rak dojke, ali istraživači smatraju da će u budućnosti obolele žene dobijati odgovarajuće terapije za ciljanje genetskog otiska njihove vrste tumora.
Na kraju, istraživači dodaju i to da bi sledeća faza istraživanja trebalo da obuhvati pokušaj otkrivanja načina na koji se tumori u svakoj grupi ponašaju, odnosno da li brzo rastu ili se šire.
Mišljenje stručnjaka
Komentarišući istraživanje, Džulija Vilson, šef istraživanja za rak dojke u Velikoj Britaniji, kaže da su rezultati neverovatno uzbudljivi, kao i da ovo istraživanje ima potencijal da promeni lice raka dojke, počev od dijagnoze i terapije pa do načina praćenja pacijenata nakon lečenja.
"Ovo istraživanje predstavlja još jedan važan elemenat u našem cilju da žene dobijaju personalizovane terapije po meri određene vrste raka dojke, umesto aktuelnog stava da jedna terapija odgovara svakome", kaže Vilson.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com