Obećavajuća istraživanja u lečenju karcinoma

U Čikagu je održan godišnji sastanak američkog udruženja kliničkih onkologa „American Society of Clinical Oncology (ASCO) Annual Meeting” koji predstavlja najveći skup iz ove oblasti na svetu, a na kome je prisustvovalo više od 30.000 onkologa, istraživača, naučnika, pacijenata, predstavnika farmaceutskih kuća i biotehnoloških kompanija, ekonomista u zdravstvu, stručnjaka javnog zdravlja i epidemiologa. Na skupu su predstavljeni rezultati velikih kliničkih studija koje imaju potencijal da promene sadašnju kliničku praksu, posebno kada je reč o lečenju karcinoma dojke, jajnika, prostate, melanoma, pluća, kolorektuma. Prikazani su i rezultati malih studija koje testiraju naučne hipoteze i koje služe kao baza budućih, velikih kliničkih studija, a zabeležen je i veliki broj foruma i diskusija na temu cene lekova i finansijske toksičnosti sa kojom se onkologija suočava poslednjih godina.

Kako ističe dr Ivana Božović-Spasojević, iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, koja je učestvovala na ovom skupu, veliki broj kliničkih ispitivanja odnosi se na primenu imunoterapije, koja se danas koristi u lečenju limfoma, melanoma, karcinoma pluća. Kada je reč o karcinomu dojke predstavljeni su rezultati studije koja je ispitivala preoperativnu primenu imunoterapeutika pembrolizumaba u kombinaciji sa standardnom hemioterapijom, koja je pokazala trostruko veće „odgovore” u odnosu na standardnu terapiju i to kod pacijentkinja koje imaju tip tumora pod nazivom trostruko negativni tumor. Ovo su obećavajući rezultati i moguća nova terapijska opcija za ovu vrstu karcinoma, koji je veoma agresivan i brzo napreduje.

Interesantno je da je, kada je reč o imunoterapiji, jedna manja kompanija pod nazivom China’s Nanjing Legend Biotech predstavila interesantne podatke o novom tipu onkološkog lečenja pomoću takozvane CAR-T terapije koja podrazumeva genetsko reprogramiranje T ćelija pacijenta, njihovo ponovno vraćanje bolesniku koje sada imaju osobinu prepoznavanja i uništavanja tumorskih ćelija. Ova terapija je testirana kod problema sa multiplim mijelomom sa veoma ohrabrujućim rezultatima na svega 35 pacijenata od kojih je većina ušla u fazu mirovanja bolesti. Ovi rezultati su obećavajući ali zahtevaju dalja istraživanja pre uvođenja u kliničku praksu.

– Kada je reč o karcinomu dojke rezultati nekoliko studija imaju obećavajuće rezultate koji će najverovatnije uvesti nove standarde u lečenju ranog ali i metastatskog raka dojke. U metastatskom karcinomu dojke novim standardom se može smatrati uvođenje PARP inhibitora, olapariba, kod metastatskog karcinoma dojke s obzirom na to da je on u poređenju sa standardnom hemioterapijom pokazao da je rizik za progresiju bolesti bio za 42 odsto niži. Dodatak drugog blokatora HER2 receptora, pertuzumaba, standardnoj terapiji trastuzumabom, kod pacijentkinja sa ranim karcinom dojke koji je HER2 pozitivan, može smanjiti rizik od povratka bolesti, pokazala je jedna od predstavljenih studija. Ova kombinacija lekova se može očekivati da će, u pomenutoj kategoriji pacijentkinja, biti standard u lečenju u razvijenim zemljama dok će u Srbiji glavna prepreka biti izuzetno visoka cena lečenja – naglašava dr Božović-Spasojević.

Smrtnost od malignih bolesti u našoj zemlji je veoma visoka pa je po tome Srbija na drugom mestu u Evropi. Karcinom dojke predstavlja najčešće maligno oboljenje kod žena, kako u svetu, tako i u Srbiji, gde godišnje oboli oko 4.600 žena. Najčešći simptom raka dojke je opipljiv čvor u dojci, koji neretko žena sama napipa. Drugi znaci mogu biti promena veličine i oblika dojke, crvenilo kože, zadebljanje dojke, koža u vidu „pomorandžine kore”, osip (nalik ekcemu) bradavice, ponekad i uvlačenje kože dojke i bradavice, iscedak na bradvici. Mogu se napipati i uvećani limfni čvorovi u pazušnoj jami, ukoliko je došlo do širenja bolesti u limfne čvorove.

Na malignu bolest uopšte mogu da ukažu uporni simptomi koji traju bez poznatog uzroka i koji se vremenom pogoršavaju poput bola, gubitka apetita, gubitka u telesnoj težini, progresivna slabost, malaksalost, mučnina, povraćanje, otežano disanje, suv, neproduktivan kašalj.

(D. Davidov-Kesar, „Politika“)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com