Rak creva, inače poznat kao kolorektalni karcinom, pogađa debelo crevo. Kada ćelije u telu počnu da se dele i razmnožavaju na nekontrolisan način, to dovodi do razvoja raka. Dok je verovatnije da će se rak creva razviti u debelom crevu nego u tankom crevu, može se pojaviti i rak tankog creva.
Kada ćelije u debelom crevu postanu kancerogene, mogu se proširiti na druge delove tela, kao što su jetra ili pluća. To se zove uznapredovali rak creva.
Koji su simptomi raka creva?
Simptomi raka creva mogu uključivati promene u navikama creva, krv u stolici, gubitak težine, bol u stomaku ili leđima, umor i osećaj kao da nosite veliku težinu na leđima, čak i nakon odlaska u toalet. Rak takođe može izazvati opstrukciju creva, što je teškoća ili nemogućnost izlučivanja stolice i gasova. Kada postoji opstrukcija creva, možete osetiti grčeve, nadimanje, zatvor ili mučninu.
Savetuje se da se odmah obratite svom lekaru ili hitnoj pomoći ako mislite da imate opstrukciju creva. Rak creva može uticati na pojedince bilo kog uzrasta, a muškarci su pogođeni češće nego žene.
Kako se može lečiti rak creva?
Mere koje se koriste za lečenje raka creva mogu se razlikovati u zavisnosti od toga koji deo creva je zahvaćen. Najčešći oblik lečenja raka creva je operacija. Ovo se može kombinovati sa hemoterapijom, radioterapijom ili biološkim tretmanima. Ako se rak debelog creva otkrije u ranoj fazi, može se potpuno izlečiti.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com