Omiljeni cvet naših baka je prirodni aspirin: Spas je za imunitet, ali i upornu glavobolju

Ljubičica nije samo jedna od najvećih lepotica među cvetovima — od nje možete napraviti čaj, med, sirup, ulje i sirće koji snažno deluju na zdravlje

Zbog lepog izgleda i snažnog i opojnog mirisa, ljubičica dugo važi za jedan od najlepših cvetova. I duže nego što mislite — još u starogrčkim legendama tvrdilo se da je ne preterano atraktivni Hefest pridobio Afroditinu naklonost zahvaljujući ljubičicama, kao i da je Zevs napunio čitavu livadu ljubičicama da bi utešio svoju ljubavnicu Io, koju je morao da pretvori u kravu zbog Herine ljubomore.

Ipak, ljubičica nije samo prelepa i mirisna, već ima i lekovita svojstva, a neka od njih poznata su godinama.

List i cvet ljubičice imenu protivupalno, protivgljivično i antiseptičko dejstvo, zbog kojih se primenjuju i lokalno, na kožu, i ispijaju u obliku napitaka.

U sastav ljubičice ulaze brojne hranljive materije i moćne supstance, a najpoznatiji su saponini, alkaloid odoratin, glikozid iridin, jedinjenja salicilne kiseline, razne gorke materije… Izuzetno se bogate vitaminima A i C, zahvaljujući čemu je ljubičica savršen dodatak biljnim čajevima, a i sam čaj od ljubičice je vrlo cenjen.

Pokazalo se da ljubičica deluje umirujuće kod nesanice, glavobolje, pa čak i ozbiljne migrene, a sve to ova biljka duguje salicilnoj kiselini, koja je jedan od glavnih sastojaka aspirina i ima analgetičko dejstvo. Pozitivno utiče i kod stresa i anksioznosti i odlično je umirujuće sredstvo.

To je samo deo moći ljubičice: ona je poznata kao jedan od najboljih narodnih lekova za bronhitis, astmu i većinu tegoba respiratornog trakta,a pomaže i kod gripa i prehlade. Ublažava kašalj i blagotvorno deluje na sve disajne organe.

Kao da sve ovo nije dovoljno, ljubičica pomaže u detoksikaciji organizma i ublažava infekcije, a zbog njenih supermoći mnogi je nazivaju prirodnim aspirinom.

Postoji mnogo načina da se iskoristi ljubičica, a ovo su neki od najčešćih.

Čaj od ljubičice

Napunite kašičicu suve ljubičice (svih nadzemnih delova biljke), koja je dobro osušena i usitnjena. To prelijte šoljom ključale vode (oko 200 mililitara), pa ostavite da odstoji poklopljeno oko 10 minuta. zatim procedite i pijte dva do tri puta dnevno po jednu šolju.

Ovaj napitak pomaže kod niza zdravstvenih problema i, uopšte, jača imunitet.

Sirće od ljubičice

Napunite teglu ljubičicom (cvetovima), što više pronađete. Zatim sipajte belo vinsko sirće i ostavite dve do tri nedelje, a svakog dana po jednom dobro promućkajte.

Potom procedite i stavite u frižider.

Veruje se da ovo sirće snažno i blagotvorno deluje kod bolova u zglobodima i kostima, a primenjuje se tako što se nakapa po oblozi i stavi na bolno mesto.

Med od ljubičice

Dve šolje cvetova ljubičice pomešajte s jednom šoljom meda, pa dobro izmiksajte. Potom dodajte sok od jednog limuna i sve dobro promešajte, sipajte u staklenu teglu i odložite u frižider.

Uzimajte dvaput dnevno po jednu kašičicu.

Ovaj med odličan je za jačanje imunog sistema, kao i u sluičajevima prehlade, gripa i svih vrsta infekcija.

Sirup od ljubičice

Preko 100 grama cvetova ljubičice prelijte 200 mililitara ključale vode. Ostavite da odstoji preko noći, oa sutradan ignječite cvetove drvenom kašikom i procedite. U dobijeni sok od ljubičice sipati onoliko meda koliko je bilo tečnosti, pa sve dobro promešajte i sipajte u sterilnu staklenu flašu ili teglu. Držite u frižideru.

Ovaj sirup pomoći će kod simptoma prehlade, astme, bronhitisa, kašlja i upale grla.

Ulje od ljubičice

Preko jedne šake svežih cvetova ljubičice sipajte pola litra maslinovog ulja. Ostavite da odstoji per dana, pa procedite ulje i čuvajte u staklenoj flaši, idealnood tamnijeg stakla.

Ovako pripremljeno ulje pomaže kod migrene i glavobolje, a dovoljno je da njime masirate slepoočnice.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com