Opasnost pilula za spavanje

Novo istraživanje je pokazalo da osobe koje uzimaju pilule za spavanje, čak i povremeno, imaju 5,3 puta veći rizik od smrti, kao i 35% veći rizik od raka od onih koji ne koriste ove lekove.
Moguća veza između pilula za spavanje i povećanog rizika od smrti ispituje se od 1975. godine i od tada je obavljeno 18 istraživanja. Poslednje istraživanje bavilo se analizom medicinske dokumentacije 10.529 osoba kojima su prepisane pilule za spavanje i 23.676 osoba koje ne koriste ove lekove.
Utvrđeno je da je stopa smrtnosti onih koji nisu koristili pilule za spavanje bila 1,2%, dok je kod osoba kojima su prepisane pilule iznosila 6,1%. Čak su i one osobe kojima je prepisano manje od 18 pilula godišnje imale 3,6 puta veći rizik od smrti.
Na osnovu ovih nalaza, istraživači procenjuju da su pilule za spavanje povezane sa 300 do 500 hiljada smrtnih slučajave godišnje u Sjedinjenim Državama.
Da li su pilule za spavanje stvarno toliko opasne?
Stručnjaci se slažu da su rezultati ovog istraživanja veoma zanimljivi i provokativni, ali da treba imati na umu da se istraživanje bavilo analizom podataka pacijenata sa nepotpunim informacijama, a u istraživanjima koja se osvrću samo na medicinske dokumentacije, a ne na pacijente, može biti dosta propusta. To ne dokazuje da su pilule za spavanje smrtonosne.
Rezultati istraživanja ne uspostavljaju bilo kakvu uzročno-posledičnu vezu između upotrebe pilula za spavanje i smrti, ali nas podsećaju na to da ova vrsta lekova nosi određene rizike, pa čak i povećan rizik od smrti.
Pravilna upotreba pilula za spavanje
U jednom delu istraživanja ističe se da su se pilule za spavanje pokazale kao najbolje rešenje kod osoba sa akutnim kratkim epizodama nesanice. Međutim, vrlo malo lekova je odobreno za dugoročnu i svakodnevnu upotrebu tako da se može reći da dugoročno upotreba ovih lekova nikada nije ispitivana.
Pilule za spavanje trebalo bi da se koriste uglavnom kratko, pa bi, prema tome, idealne osobe za ove lekove bile one sa vrlo visokim nivoom stresa, kao što su osobe koje su se nedavno razvele ili izgubile voljenu osobu ili putnici koji se adaptiraju na novu vremensku zonu. Upotreba pilula trebalo bi da bude samo u ograničenom vremenskom periodu i samo ako su neophodne. U takvim situacijama je upotreba pilula za spavanje primerena i efikasna.
Stručnjaci kažu da pilule za spavanje utiču na kvalitet sna. Kada se koriste suviše često, ljudi se ne osećaju odmorno nakon spavanja pod njihovim uticajem.
Oni dodaju i to da većina ovih lekova utiče na formiranje navika, pa mogu biti opasne kod osoba koje imaju neku od bolesti zavisnosti. Većina ovih lekova povećava efekte alkohola, negativno sadejstvuje sa drogama, opasni su kada se upravlja automobilom ili nekom mehaničkom mašinom (strugovi, glodalice, dizalice, građevinske mašine…).
Moguće je da su gorenavedeni rezultati posledica nepravilne upotrebe pilula za spavanje, jer obično ove pilule koriste osobe koje imaju psihičke probleme pa je moguće da ih mnogi uzimaju nepravilno ili u prevelikim dozama.
Pilule za spavanje – alternativa
Možda će zvučati iznenađujuće, ali pilule za spavanje ne predstavljaju najbolji način za lečenje nesanice. Jasno je da ovi lekovi pomognu osobama sa kratkoročnim problemima sa spavanjem, ali za većinu osoba koje pate od nesanice, pilule nisu najbolje rešenje.
Čak i oni kojima su prepisane pilule za spavanje, trebalo bi da budu upućeni u pravilnu negu sna. Ističe se važnost redovnog spavanja, redovnog vremena buđenja, izbegavanja dremanja preko dana, kao i izbegavanja ekstremnih psihofizičkih aktivnosti u večernjim satima.
Pored toga, stručnjaci se slažu da kognitivna terapija ponašanja, odnosno jedna vrsta kratkoročne psihoterapije, pokazuje iznenađujuće efikasne rezultate kod osoba sa hroničnom nesanicom.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com