Čisti krv i jetru, sprečava znojenje i pomaže kod reume. Sve je to moguće jer sadrži iridoidne glikozide (aukubozide), flavonoide, tanine, organske kiseline (hlorogene i kafeinske), saponine i tragove eteričnog ulja.
Koja biljka je u pitanju?
Reč je o čestoslavici ili veronici (Veronica officinalis). Mnogo sitnih svetloplavih ili svetloljubičastih cvetova skupljeno je u grozdove, a njegovi nazubljeni zeleni listovi su ljubičasti i žuti na poleđini. Većina ljudi zna ovu biljku kao korov u bašti ili njivi.
Lekoviti efekti
Tradicionalno se koristi kao sredstvo protiv tuberkuloze i za ublažavanje kašlja i smanjenje znojenja. Često se koristi i kod oboljenja gastrointestinalnog trakta, jetre, slezine, bubrega i urinarnog trakta i za ublažavanje tegoba kod reumatskih oboljenja.
Upotreba čestoslavice se takođe preporučuje za ublažavanje vrtoglavice i nervoze izazvane povećanim intelektualnim naporima. U narodnoj medicini koristi se za ublažavanje svraba kože i kao sredstvo za ubrzavanje zarastanja rana.
Upotreba:
- Neki ispiraju grlo da bi smanjili jačinu bola
- Ponekad se nanosi direktno na kožu – da zaustavi znojenje nogu, zaceli rane i leči uporne kožne probleme i svrab.
Portal Najžena objavio je dva recepta za lekoviti čaj od čestoslavice:
Čaj protiv hroničnih kožnih oboljenja i dermatitisa
- 50 grama lekovitog drška
- 50 grama listova koprive
- 50 grama divlje ljubičice
Sve začinsko bilje pomešati, pa tri kašike mešavine preliti sa 750 mililitara ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da odstoji pola sata. Procedite i pijte čaj tokom dana, u malim gutljajima, nezaslađen.
Čaj za bolje pamćenje i protiv mentalnog umora
- 50 grama lekovitog drška
- 50 grama ruzmarina
- 50 grama matičnjaka
- 50 grama zelenih listova
Sve biljke pomešati, pa jednu kašiku mešavine preliti šoljom ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da odstoji pola sata. Procediti i piti toplo. Pijte dve do tri šolje dnevno.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com