Najnoviji podaci iz Amerike pokazuju kako promena politike može uticati na zdravstveni sistem i šta sve to znači za korisnike zdravstvenih usluga, a naročito za pacijente na eksperimentalnim tretmanima.
Administracija novog predsednika Donalda Trampa želi da ukine „zdravstveni program besplatnog lečenja za sve“ (pod nazivom „Obama-care“) koji je uveo prethodni predsednik Obama.
Prva prava promena koja će biti primenjena jeste zdravstvena politika koja se odnosi na najteže slučajeve. Uvodi se federalni zakon pod nazivom „pravo na probu“. Po tom zakonu, pacijentima sa najgorom dijagnozom obezbeđuje se pristup eksperimentalnim tretmanima i lekovima van standardnih bolničkih i kliničkih propisa i pravila.
Pristalice ovog zakona navode važnost njegove primene jer trenutno farmaceutske kompanije ne isporučuju nikom eksperimentalne lekove bez odobrenja FDA (Američka uprava za hranu i lekove).
Kao odgovor, farmaceutske kompanije navode da je veliki broj eksperimentalnih tretmana još uvek u fazi istraživanja ili čeka odobrenje FDA, pa smatraju da bi promena zakona i izmena tih tretmana bila dodatno rizična za pacijente.
Sa druge strane, kritičari „starog“ zakona tvrde da je on nepotreban jer FDA ima pojednostavljenu i blagonaklonu proceduru odobravanja skoro svakog zahteva. Procedura je prosta i zahteva od pacijenta i lekara oko 45 minuta vremena za popunjavanje formulara (prijave).
Uopšte gledano, razlika između ovih zakona jeste sistem odobrenja eksperimentalnih tretmana za pacijente od strane FDA bez podnošenja prijave.
Farmaceutske kompanije sumnjičave su povodom novog zakona jer smaraju da će procedura umesto da ubrza faktički usporiti i zaustaviti proces odobrenja prijava od FDA. Takođe, postoji zabrinutost jer FDA neće prihvatiti bilo koje rezultate ili podatke o efikasnosti tretmana van kontrolisanih kliničkih ispitivanja. Efikasnost tretmana bez odobrenja FDA može dodatno zakomplikovati život pacijentima sa najtežim dijagnozama.
Novi zakon može na još jedan način loše uticati na efikasnost tretmana – mnogi pacijenti odustaće od pravila i propisanih tretmana u kliničkim ispitivanjima i iskoristiti pravo na eksperimentalni lek ili tretman po novom zakonu, bez kontrole i nadzora. Tako bi mnoga istraživanja bila dovedena u pitanje zbog broja potrebnih uzoraka.
U kliničkim ispitivanjima farmaceutske kompanije obezbeđuju lekove bez troškova za pacijente, dok bi po zakonu „pravo na probu“ pacijenti sami plaćali lekove. Zbog toga se pacijentu može saopštiti da za njega možda postoji nada, a onda i da će ga „lek nade“ koštati 50.000 dolara. Za sada debata o zakonu traje, a da li će zakon biti usvojen – ostaje da se vidi.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com