Ovo je najbolja i najgora hrana za zdravlje i funkciju bubrega

Svaki bubreg sadrži oko milion nefrona, specijalnih filtera koji pomažu u uklanjanju otpada iz krvi. Svi hranljivi sastojci koji su vašem telu još potrebni vraćaju se u vašu krv, a otpad i višak tečnosti se odvajaju i formiraju urin.

1. Tamno zeleno povrće – Puno je antioksidanata, vitamina C, E i K, i minerala kalcijuma, magnezijuma, kalijuma i gvožđa. Oni se bore protiv upale i štite od oksidativnog oštećenja do kojeg dolazi kada su bubrezi preopterećeni.

2. Kisele trešnje – Bubrezi imaju sitne, delikatne arterije i vene koje mogu da se oštete kada je krvni pritisak predugo previsok. Hrana koja podržava zdrav krvni pritisak takođe podržava zdrave bubrege, a kisele trešnje su neke od tih namirnica. Bogate vitaminom A i antioksidansima, kisele trešnje su povezane sa snižavanjem krvnog pritiska, što ih čini odličnim izborom za ishranu koja podržava rad bubrega. Kontrola krvnog pritiska je ključna za sprečavanje oštećenja bubrega.

3. Tofu – Ako tražite izvor proteina na biljnoj bazi za poboljšanje zdravlja bubrega, idite na tofu. Meso, koje ima mnoge nutritivne prednosti, može biti malo kiselije, što može opteretiti bubrege koji već imaju problema. Pošto bubrezi uravnotežuju pH u telu i uklanjaju kiseline, hrana koja podržava ovaj proces, kao što je tofu, može biti izuzetno korisna za bubrege.

4. Semenke lana – Visok nivo šećera u krvi, tokom vremena, može izazvati oštećenje bubrega. Zbog toga je dijabetes tipa 2 povezan sa hroničnom bolešću bubrega. Jedan od načina da se održi stabilan nivo glukoze, a samim tim i zdravi bubrezi, jeste da u ishranu uključite hranu bogatu vlaknima, poput lanenog semena.

5. Beli luk – Beli luk je moćno antiinflamatorno sredstvo i pokazalo se da pomaže u snižavanju krvnog pritiska, što je blagotvorno za funkciju bubrega. Pored toga, beli luk pomaže u sprečavanju oksidativnog oštećenja koje može izazvati bolest bubrega, čime se podržava prevencija daljeg oštećenja bubrega.

Najlošija hrana za bubrege

1. Tamna gazirana pića – gazirana pića, posebno tamna poput kole, bogata su veštačkim fosforom. Fosfor je mineral neophodan za jake kosti, a zdravi bubrezi lako filtriraju višak fosfora iz hrane. Međutim, veštački fosfor koji se nalazi u tamnim gaziranim pićima može biti štetan za bubrege. Dijetetičari često savetuju izbegavanje tamnih gaziranih pića jer su i oni značajan izvor dodatih šećera. Da biste održali zdravlje bubrega, najbolje je izbegavati ih. |

2. Zamrznuti obroci – Često su ultra-obrađena, i iako su laka i zgodna, obično sadrže previše natrijuma. Nije neuobičajeno da ovi obroci sadrže više od 1.000 miligrama natrijuma po porciji. Pošto je za zdravlje bubrega važno upravljati unosom soli, generalno se savetuje da ih izbegavate.

3. Brza hrana – Brza hrana je često bogata zasićenim mastima, šećerom i kalorijama, ali siromašna hranljivim materijama. Ishrana pogodna za bubrege prvenstveno treba da se sastoji od raznovrsnog voća i povrća, složenih ugljenih hidrata i nemasnih proteina. Brza hrana, koja ima mnogo natrijuma, zasićenih masti i fosfora, nema dovoljno hranljivih materija potrebnih za zdravlje bubrega. |

4. Ultra prerađeni sirevi – Nisu svi sirevi isti. Ako pažljivo pogledate etikete proizvoda na određenim topljenim sirevima, videćete da to nisu bilo kakav sir — ili čak nisu ni pravi sir. Ovi sirevi se često označavaju kao „proizvod od sira“. Čak i male porcije ovih sireva mogu da unesu značajnu količinu natrijuma i nepotrebnog fosfora u vaš organizam, što nije idealno za održavanje zdravih bubrega.

5. Previše mesa – Proteini su vitalni za rast i popravku ćelija. Međutim, moguće je uneti previše. Previše životinjskih proteina može biti teško za bubrege. Životinjski proteini stvaraju visoke nivoe kiselina u krvi koje bubrezi moraju eliminisati. Umerenost u unosu mesa je razuman pristup očuvanju zdravlja bubrega.

(24sata.hr)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com