Možda nije prvo na vašoj listi omiljenih pića, ali kozje mleko bi moglo da postane nova tajna zdravog srca. Španski farmaceut i nutricionista Marija de los Anđeles Garsija, poznata i kao Botikarija Garsija, istakla je brojne zdravstvene prednosti kozjeg mleka u poređenju sa klasičnim kravljim mlekom.
Danas se na policama prodavnica mogu naći razna biljna mleka – od bademovog i sojinog do zobenog, pirinčanog, kokosovog i konopljinog. Ali dok traje debata o tome koja je zamena za kravlje mleko najbolja, nutricionisti poput Garsije skreću pažnju na pitanje: zašto uopšte razmišljati o zameni?
Prema analizi, kozje mleko bi moglo da bude bolji izbor zbog različite nutritivne strukture. „Proteini u kozjem mleku mogu biti lakši za varenje u odnosu na one u kravljem mleku. Takođe, kozje mleko stvara manje masnih globula, što nekima olakšava varenje. Ipak, ističem da većina ljudi bez problema svari kravlje mleko“, objašnjava nutricionistkinja za Salud.
Upravo zbog ovih karakteristika, kozje mleko bi moglo biti idealno za one koji imaju osetljiv probavni sistem ili pate od problema sa varenjem. Međutim, stručnjak upozorava da nije pametno samostalno menjati ishranu ako imate dugotrajne stomačne tegobe. „Ovo povećanje probavnih smetnji je zbog sve nezdravijeg načina ishrane i života. Ako već neko vreme osećate nelagodnost u stomaku, nemojte eksperimentisati sa ishranom na osnovu usputnih saveta, jer to može da odloži dijagnozu mogućeg zdravstvenog problema. Uvek se obratite lekaru da biste dobili individualnu procenu vašeg stanja“, istakla je Garsija.
Takođe je korisno za ljude koji se bore sa nedostatkom gvožđa
Njene tvrdnje potkrepljuju naučna istraživanja, uključujući studije sa Univerziteta u Granadi, koje su pokazale da kozje mleko može pomoći u regulisanju visokog holesterola i očuvanju zdravlja srca. Takođe može biti od koristi za osobe sa anemijom i one na dugotrajnoj terapiji suplementima gvožđa.
Kozje mleko sadrži značajne količine gvožđa, kalcijuma, fosfora i magnezijuma, što pomaže u prevenciji anemije i degenerativnih oboljenja kostiju kao što je demineralizacija. Kada je u pitanju zdravlje srca, ono sadrži do 40% manje holesterola u odnosu na kravlje mleko i bogato je omega-6 masnim kiselinama, koje su poznate po blagotvornom delovanju na kardiovaskularni sistem.
Eksperti sa platforme Zoe takođe su se uključili u debatu i rangirali kozje mleko odmah ispod mleka bez laktoze na listi najzdravijih opcija. „Kozje mleko je možda lakše svarljivo od kravljeg. Osim toga, ono je nutritivno bogatije i sadrži visok nivo vitamina A. Međutim, njegov specifičan ukus možda neće odgovarati svima“, kažu stručnjaci.
(Index.hr)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com