Ovo su posledice omiljenog napitka kod Srba: Evo šta kafa radi telu iz minuta u minut

Za mnoge od nas jutarnja kafa je važan deo svakodnevnog rituala

Međutim, da li ste se ikada zapitali šta se tačno događa u vašem telu nakon prvog gutljaja? „Dejli mejl“ donosi odgovor na to pitanje.

U prvih deset minuta

Kafa počinje da deluje već deset minuta nakon prvog gutljaja. Dr Duen Melor iz „British Dietetic Association“ tvrdi da to zavisi od toga koliko brzo se kofein apsorbuje u krvotok u delovima sistema za varenje.

„Nakon ispijanja kafe, kofein će početi da se pojavljuje u krvi otprilike nakon deset minuta. Neki apsorbuju manje količine kofeina kroz usta i želudac, ali većina apsorpcije događa se u prvom delu creva“, objasnila je ona.

Nakon što se kofein iz kafe apsorbuje, osetićete porast energije koji će sprečiti da se osećate umorno i učiniti vas budnijim.

Nakon 20 minuta

„Kofein, koji blokira adenozinske receptore u telu, ne podstiče samo budnost. Takođe se smatra da izaziva porast krvnog pritiska unutar pola sata od ispijanja kafe, a efekti se još mogu videti otprilike četiri sata kasnije“, kaže dr Melor.

Ovaj skok krvnog pritiska uzrokovan je kofeinom koji dovodi do sužavanja krvnih sudova, što posledično povećava broj otkucaja srca. Iako privremeno, ispijanje više od četiri šolje kafe dnevno može dugoročno povećati vaš krvni pritisak.

Nakon 45 minuta

Efekti kofeina na telo dostižu vrhunac nakon 45 minuta. Stimulativno dejstvo kafe, ubrzanje otkucaja srca i osećaj povećane energije poboljšavaju koncentraciju i pamćenje. Međutim, ispijanje previše kafe može imati štetne posledice.

Previše kofeina može nas učiniti nervoznim ili teskobnim. Smernice Nacionalne zdravstvene službe Velike Britanije kažu da je oko 400 miligrama kofeina dnevno bezbedno za odrasle, što je ekvivalent četiri obične šolje. Trudnicama se savetuje da konzumiraju oko pola toga, dok je preporučena granica za tinejdžere oko 100 miligrama.

Nakon 60 minuta

Nakon što počne stimulišući efekat kofeina, možete primetiti neželjenu nuspojavu.

„Kad se kofein pojavi u krvi, osetićete diuretičko dejstvo kafe. To znači da kafa može izazvati potrebu za mokrenjem. Kada pijete kafu, kofein u piću inhibira proizvodnju antidiuretskog hormona, ili ADH-a, koji obično pomaže u regulaciji količine vode u vašem telu. To uzrokuje da bubrezi ne apsorbuju vodu i povećava količinu mokraće“, tvrdi dr Melor.

Ali, osim na mokrenje, kafa može podstaći i na obavljanje velike nužde. Istraživanja su pokazala da kafa može aktivirati kontrakcije u debelom crevu i unutrašnjim mišićima. Studija iz 1998. pokazuje da kofein čini debelo crevo 60 odsto aktivnijim od vode. Te kontrakcije u debelom crevu guraju sadržaj prema rektumu.

Nakon 90 minuta i više

Vreme koje je potrebno da se kofein metaboliše razlikuje se od osobe do osobe. Ipak, za većinu ljudi, sat ili dva nakon prvog gutljaja kafe efekti stimulacije počinju da nestaju, kao i diuretsko dejstvo, prema dr Melor. To može uzrokovati osećaj umora, teskobe i slabu koncentraciju.

Međutim, samo zato što osećate pad kofeina ne znači da je u potpunosti napustio vaš sistem.

„Kod većine ljudi količina kofeina padne upola nakon šest sati jer se metaboliše u jetri. Iako se može činiti da efekti nestaju nakon sat ili dva, i dalje će biti dosta kofeina u vašem organizmu“, napomenula je dr Melor.

Kao rezultat toga, kofein se može zadržati u vašem telu do 12 sati, tvrde istraživači u organizaciji „Sleep Foundation“. Dodaju da mnogi stručnjaci za spavanje preporučuju izbegavanje kofeina najmanje osam sati pre spavanja kako vam ne bi ometao san, što znači da je najbolje izbegavati kafu kao popodnevno piće.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com