Bora Čorba, preminuo je juče u Ljubljani, u 72. godini, a poslednje dane proveo je u bolnici, gde se borio sa hroničnom opstruktivnom bolešću pluća. Nakon toga, njegovo stanje se dodatno pogoršalo, pa je stavljen na respirator.
Kako je preneo Blic, Bora je u aprilu takođe imao tešku upalu pluća, a sa ovom dijagnozom je 20. aprila ove godine pevao na velikom koncertu u Ljubljani povodom 45 godina benda Riblja Čorba. U jednoj od svojih novijih pesama Đorđević je napisao stihove koji odražavaju njegovo zdravstveno stanje: „Bolim od raznih bolesti.
U pesmi on dalje kaže: Baš mi se ne sviđa što starim, postajem lenj starac, ne živim, samo živim život i patim od raznih. bolesti… Ovde se osećam kao svi stranci, dok radim poslednje dane, držim sve ljude na odstojanju i sebi sam dosadan“.
Šta je odnelo Boru?
Hronična opstruktivna bolest pluća, poznata i kao HOBP, obično je rezultat dugotrajnog udisanja štetnih materija, najčešće duvanskog dima. To je hronična bolest pluća koja uzrokuje smanjen protok vazduha usled oštećenja disajnih puteva, najčešće plućnih alveola. Od ove bolesti najčešće obolevaju dugogodišnji pušači stariji od 40 godina, bez obzira na pol, piše Kurir.
Najčešći simptomi HOBP uključuju:
- Otežano disanje – osećaj nedostatka vazduha ili kratkog daha tokom fizičkog napora ili nošenja tereta
- Oporavak od prehlade traje duže nego obično
- Kašalj, često praćen iskašljavanjem sluzavog ili prljavog sputuma
- U težim slučajevima, bolest može biti praćena inflamatornom reakcijom pluća
Simptomi postaju sve izraženiji kako bolest napreduje
HOBP najčešće pogađa pušače, bivše pušače, ljude koji žive u kućama sa pećima na drva ili one koji su radili u sredinama sa puno prašine i dima.
Kako se leči?
Lečenje HOBP obuhvata lekove koji ublažavaju simptome širenjem disajnih puteva, smiruju upale i infekcije, a po potrebi se primenjuju i lekovi koji jačaju srčani mišić. Najčešće se koriste dozirani aerosoli, tzv pumpe, sa kojima se lek inhalira.
U uznapredovalim stadijumima bolesti, kada je nivo kiseonika u krvi značajno smanjen, pacijentima se preporučuje dugotrajna terapija kiseonikom kod kuće. Ovo podrazumeva korišćenje uređaja koji se zove koncentrator kiseonika, koji pacijent koristi najmanje 16 sati dnevno.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com