Osobe koje imaju probleme sa kardiovaskularnim sistemom u svoju ishranu bi trebalo da uvrste glog – biljku koja izuzetno povoljno utiče na rad srca.
Osim toga, poznata je kao odličan prirodni lek za regulisanje krvnog pritiska jer smanjuje visoke, a podiže niske vrednosti.
On je takođe delotvoran i u lečenju oštećenog i upaljenog srčanog mišića, a efikasno deluje i u slučaju zakrčenja krvnih sudova i kod angine pektoris.
Glogove bobice koriste se i za pravljenje kapi. Pravi se tinktura od gloga, a ona se osim za bolesti srca koristi i kao lek za smirenje u slučaju napetosti. Takođe, ima i antiupalna dejstva i pomaže u eliminisanju štetnih masnoća iz organizma, kao i viška kilograma.
Glogove bobice, ili gloginje, sadrže vitamin C, provitamin A, vinsku i limunsku kiselinu, šećere i mnogo pektina, te su pogodne i za pravljenje džemova i marmelada.
Glog se preporučuje i ženama u menopauzi, jer ublažava simptome poput lupanja srca, nervoze i razdražljivosti, a ova biljka naročito je dobra i kada je reč o hipertenziji i povišenom holesterolu.
Tinktura od gloga korisna je u slučaju upalnih bolesti zglobova, kapi od gloga pomažu i kod upale creva, odnosno ulceroznog kolitisa, a glogov čaj pomaže u regulisanju krvnog pritiska.
Međutim, važno je voditi računa i o pojedinim neželjenim dejstvima, pa glog ne treba koristiti u kombinaciji s lekovima protiv srčanih oboljenja, već u tom slučaju treba obavezno konsultovati lekara ili farmaceuta.
Takođe, glog se ne preporučuje tokom trudnoće i dojenja. Trudnice ne bi smele da piju čaj od gloga, a svi ostali treba da ga konzumiraju najviše pet dana, a zatim da naprave pauzu od tri dana (osim ako ova biljka ne ulazi u sastav mešavina).
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com