Podizanje čela hirurškim putem leči migrene

Podizanje čela hirurškim putem zvuči ohrabrujuće za sve one koji imaju problema sa migrenama. Pa ipak, ovaj poduhvat se preporučuje isključivo onim osobama koje pate od nepodnošljivih migrena, koje nije moguće izlečiti niti ublažiti na konvencionalan način.

Slučaj Stejsi Porter (29) veoma je reprezentativan. Pre operacije, ona nije mogla da se seti jednog trenutka kada joj migrena nije zadavala muku. „Hronična migrena mi je dijagnostifikovana kada sam imala svega dve godine i od tada sam, u proseku, od 30 dana u mesecu čak 15 imala problema sa migrenama i intenzivnim bolom“, navodi Stejsi.

Među ostalim simptomima koji su se kod nje ispoljavali, našli su se još i pulsirajući bol u predelu slepoočnica, mučnina i izražena osetljivost na svetlost, do te mere da je čak i za vreme školovanja ispite polagala sa naočarima za sunce. A da stvar bude još teža, nijedan od lekova koji se inače koriste za ublažavanje i lečenja migrene nije bio od pomoći. Tek nakon uzimanja lekova koji se koriste za ublažavanje bola, nastupalo je olakšanje, ali su ti lekovi činili da se ona oseća ošamućeno i polusvesno.

Svemu tome je došao kraj kada je napunila 21. godinu i podvrgnula se operaciji nalik onoj koja se izvodi u cilju uklanjanja bora oko očiju. Nakon toga, kako i sama Stejsi tvrdi, migrene se nikada više nisu vratile.

Rezultati ovakvog metoda

Nakon ovog uspeha, veliki broj lekara i hirurga prihvatio je ovaj metod. Među njima je i plastični hirurg Bahman Guuuron (Case Western University), koji navodi da navedeni razultati nisu slučajni i da su potvrđeni i njegovim najnovijim istraživanjima.

Dr Guuuron je dosad lečio više od 400 pacijenata adaptiranom verzijom tradicionalnog zahvata podizanja čela i navodi da je kod većine došlo do ogromnog napretka i poboljšanja.

Provera metode

Da bi to dokazao i široj javnosti, on je zajedno sa svojim kolegama odabrao grupu od 75 pacijenata čiji se centri migrena nalaze u jednoj određenoj oblasti. Pacijenti su zatim bili podvrgnuti ili pravom operativnom zahvatu ili simulaciji čitavog zahvata, a samim pacijentima prethodno nije rečeno kojoj vrsti operativnog zahvata će biti podvrgnuti.

Kada je reč o pacijentima iz regularne grupe, vršen im je presek nerava tačno na mestima od kojih su polazile njihove migrene. U nekim slučajevima, kao što je pomenuta Stejsi Porter, nerv je bio isti onaj koji se seče prilikom odstranjivanja bora oko očiju. U drugim slučajevima, u pitanju je bio isti onaj nerv koji se seče prilikom ispravljanja bora na čelu.

Treba znati da čitava operacija funkcioniše po istom principu kao i ubrizgavanje botoksa injekcijom – metod lečenja migrena koji je danas jako rasprostranjen, ali ne i zvanično odobren. Zapravo, pacijentima koji su bili deo regularne grupe najpre je ubrizgavan botoks, kako bi se utvrdilo jesu li adekvatni kandidati za operaciju.

Od celokupnog broja pacijenata, njih 49 je bilo podvrgnuto pravoj operaciji, a ostalih 26 simulaciji operacije.

Godinu dana kasnije, 83% pacijenata koji su bili deo regularne grupe, prijavilo je smanjenje u učestalosti migrena za čak 50%, u poređenju sa svega 57% pacijenata iz druge grupe. Još je fascinantnija činjenica da je čak 57% pacijenata iz regularne grupe prijavilo potpuno izlečenje od migrena, u poređenju sa svega 4% pacijenata iz druge grupe.

Upozorenje

Operacija nije dobra opcija za osobe koje povremeno imaju problema sa migrenama, kao ni za one kod kojih preventivne terapije daju dobre rezultate.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com