Poremećaj pažnje i vrtoglavicu izazivaju i neki lekovi

Veliki broj građana prinuđen je da, zbog različitih hroničnih oboljenja, svakodnevno uzima nekoliko vrsta medikamenata. Lekovi se koriste da bi se uz njih oboleli osećali bolje, izlečili ili držali svoju bolest pod kontrolom. Ipak, mnogi medikamenti mogu da utiču na obavljanje složenih funkcija, među koje se ubraja upravljanje raznim vrstama motornih vozila.

Zato vozači treba da znaju da određeni lekovi mogu da izmene njihove psihofizičke karakteristike, da uzrokuju pospanost i sedaciju, dovedu do gubitka koordinacije pokreta, izazovu poremećaj pažnje i vrtoglavicu, uzrokuju zamagljen vid, dovedu do mišićne slabosti… Zbog toga je važno pre uzimanja leka dobro proučiti uputstvo za upotrebu i posavetovati se sa lekarom i farmaceutom.

Prema rečima dr Milene Paunović, iz Gradskog zavoda za javno zdravlje, ljudi različito reaguju na istu grupu lekova. Delovanje lekova zavisi od doze leka, stanja organizma, starosti, pola, telesne težine, kombinacije i interakcije sa drugim lekovima, postojanja dodatnih fizičkih i psihičkih stresova.

– Vozači treba da znaju da postoje lekovi koji ne sadrže psihoaktivne supstance i koji se izdaju bez lekarskog recepta, a služe protiv prehlade ili kašlja, ali takođe mogu biti opasni prilikom vožnje, zbog eventualnog izazivanja pospanosti. Često se uzimaju bez originalnog pakovanja, na komad, pa izostaje i mogućnost informisanja o navedenom leku. Lekovi koji mogu da utiču na psihofizičke sposobnosti vozača, prema Pravilniku o sadržaju i načinu obeležavanja spoljašnjeg i unutrašnjeg pakovanja leka, podležu posebnom obeležavanju, kako na spoljašnjem pakovanju, tako i u tekstualnom uputstvu – naglašava dr Paunović.

Vozači treba pažljivo da pogledaju uputstvo i oznake na kutiji u kojoj se nalazi prepisani lek. Zato je važno da znaju da u uputstvu pun trougao crvene boje označava apsolutnu zabranu upravljanja motornim vozilom, prazan trougao crvene boje relativnu zabranu upravljanja motornim vozilom, dok simbol paragrafa ukazuje na kontrolisane psihoaktivne supstance. Vozači treba striktno da se pridržavaju uputstava, jer će u protivnom, ako dođe do saobraćajnog udesa koji je nastao kao posledica upotrebe navedenih lekova, vozač biti odgovoran.

– Pored navedenih simbola na kutiji, u detaljnom uputstvu za lek postoji upozorenje o uticaju navedenog leka na vožnju. Većina vozača ne zna ili ne čita šta znače oznake i uputstva o lekovima. Da bi bili u potpunosti informisani o leku koji im je prepisao doktor, kao i o medikamentima koje uzimaju bez recepta, vozači uvek treba da pitaju lekara i apotekara o uticaju datog leka na bezbednu vožnju.

Ukoliko tokom vožnje vozač oseti negativno dejstvo prepisanog leka ili leka bez recepta, svakako treba da se obrati svom lekaru koji će promeniti lek, smanjiti dozu ili izmeniti vreme njegovog uzimanja, a možda će dati savet u vezi sa bavljenjem fizičkim aktivnostima ili reći osobi da primeni drugi režim ishrane. Naravno, vozači ne treba da prestaju da uzimaju lek bez prethodnog odobrenja lekara – ističe dr Paunović.

Kada počnu prvi put da uzimaju neki lek, nije poželjno da odmah sedaju za volan. Uvek je potrebno da prođe izvesno vreme da se organizam navikne na novi medikament. Najčešću grupu lekova koju koriste oni koji voze automobile, motore, kamione, autobuse, a koji mogu da imaju negativno dejstvo na bezbednu vožnju, čine lekovi za razne oblike neuroza i psihoza, zatim oni protiv depresije, kao i preparati protiv visokog krvnog pritiska. Vrlo često vozači koriste lekove protiv bolova i protiv reumatskih tegoba, one za regulaciju nivoa šećera u krvi, preparate protiv alergije i kašlja.

(Danijela Davidov-Kesar, Politika)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com