Hrkanje je možda česta tema šala i zadirkivanja, ali ono ni u kom slučaju nije toliko naivno koliko se čini. Prema zvaničnim procenama, čak 45% odraslih osoba hrče, barem povremeno, a kod čak 25% hrkanje je prešlo u naviku, beleži Američka akademija za otorinolaringologiju.
Ova pojava je mnogo češća kod muškaraca i osoba koje imaju problema sa viškom kilograma. Što se više stari, i hrkanje postaje sve ekstremnije i predstavlja sve veći problem, kako za osobu koja hrče tako i za njegovu porodicu.
Stručnjaci sa Američke akademije za otorinolaringologiju upozoravaju na to da ljudi koji imaju problema sa hrkanjem moraju biti veoma obazrivi pre kupovine sprejeva i tableta koje "garantuju" izlečenje. Na svu sreću, osim sintetičkih pomagala, postoje i prirodni načini i izvesne životne navike koje vam mogu pomoći da se rešite ovog problema.
Ukoliko imate problema sa hrkanjem ili ih ima neko vama blizak, može vam pomoći nekoliko saveta koje ćemo navesti.
Promenite položaj u kojem spavate
Do hrkanja dolazi kada meka nepca, jezik i mišići koji se nalaze u zednjem delu grla dolaze u dodir jedni sa drugima; tada dolazi do trenja i stvara se vibrirajući zvuk tokom sna. Dakle, na početku, do hrkanja dolazi kada ležite na leđima i kada se vaš jezik povlači unazad u disajni kanal, čime povećava otpor u disajnim putevima. Ukoliko spadate u ovu grupu ljudi, onda vam spavanje na boku može izuzetno pomoći. Takođe vredi pokušati i sa promenom udaljenosti glave od dušeka, tj. povećati je za 2 cm. To možete postići postavljanjem dodatne podloge ispod dušeka na kom spavate.
Gubitak 10% telesne težine može zaustaviti hrkanje
Za osobe koje imaju problema sa težinom karakteristično je stvaranje podbratka, čime se dodatno povećava rizik za pojavu hrkanja. Ukoliko imate ovakvih problema, gubitak samo male količine telesne težine (svega 10%) može vam pomoći da prestanete sa hrkanjem.
Izbegavajte alkohol i sedative
Sve što izaziva neprirodno umirivanje, poput tableta ili malih količina alkohola, može takođe da izazove i hrkanje, jer ta sredstva potiskuju vaš nagon za disanjem. Ukoliko ste otkrili da je upravo to razlog vašeg hrkanja, najbolje je smanjiti i jedno i drugo, ili u potpunosti prestati sa upotrebom.
Inhalirajte se pre odlaska u krevet
Zapušenje nosnih kanala može, u velikom broju slučajeva, biti uzrok hrkanja. Da bi se to zapušenje smanjilo i izbeglo, preporučuje se udisanje pare kroz nos (inhaliranje) pre odlaska u krevet. Upravo para pomaže da se mišići opuste i nosni kanali otvore, zahvaljujući čemu se disanje vraća u normalu i izbegava hrkanje.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com