Američki naučnici su usavršili laboratorijski test iz uzorka krvi kojim se sa 94 procenta uspešnosti može otkriti koje osobe će kroz 20 godina oboleti od Alchajmerove bolesti. Ova vest zvuči kao naučna fantastika, ali naučnici, koji su svoje rezultate objavili ovog meseca u medicinskom časopisu „Neurologija” najavljuju dalji napredak u borbi sa ovom vrstom demencije. Autori istraživanja, sa Vašington univerziteta u Sent Luisu, tvrde da se promene u mozgu mogu prepoznati dve decenije pre nego što se ispolje prvi izraziti znaci bolesti i to na osnovu merenja nivoa belančevina, beta-amiloida, inače ključnog pokazatelja za postavljanje dijagnoze.
Test je jednostavniji i mnogo jevtiniji način otkrivanja promena na mozgu od PET skenera (pozitron emisiona tomografija).
Kakvu korist će neko imati od toga što će znati da će kroz 20 godina izgubiti pamćenje i početi borbu sa za sada neizlečivom bolešću – pitanje je koje je postavljeno ovim naučnicima. Oni odgovaraju da je to dobro jer će se pacijenti lakše prepoznavati i uključivati u buduće kliničke studije koje tragaju za efikasnim lekom, kao i da će to uticati na smanjenje ogromnih troškova koju Alchajmerova bolest nosi.
Korist od ovakvih testova ipak neće biti velika dok se ne otkriju efikasne terapije za zaustavljanje bolesti, kada ona jednom nastane.
(O. P, „Politika“)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com