Urinarna inkontinencija (nekontrolisano mokrenje) često se naziva i aktivna bešika. To je u stvari gubitak kontrole bešike koji izaziva nagon za čestim, ponekad nekontrolisanim mokrenjem – čest i veoma neprijatan problem kod žena i muškaraca.
Ovaj neprijatan zdravstveni problem može biti privremen ili kratkotrajan – to je privremena urinarna inkontinencija, ali može biti dugotrajan i stalan, kada govorimo o hroničnoj ili upornoj urinarnoj inkontinenciji.
Navodimo interesantna zapažanja lekara sa klinike „Mejo“ o privremenoj urinarnpj inkontinenciji
Određene pića, hrana i lekovi mogu da deluju kao diuretici – stimulišu bešiku i povećavaju zapreminu urina, što nagoni na češće i obilno mokrenje.
U diuretike spadaju:
- alkohol
- kofein
- čaj i kafa bez kofeina
- gazirana pića
- veštački zaslađivači
- kukuruzni sirup
- hrana koja je bogata začinima, šećerom ili kiselinama, naročito agrumi (južno voće)
- lekovi za srce i održavanje krvnog pritiska, sedativi i miorelaksanati
- velike doze vitamina B ili C
Urinarna inkontinencija takođe može biti uzrokovana, a lako se može lečiti, kratkoročno narušenim zdravstvenim stanjem:
Infekcija urinarnog trakta – infekcija može da iritira bešiku, uzrokujući jake porive za mokrenjem, a ponekad i inkontinenciju. Drugi znaci i simptomi infekcije urinarnog trakta uključuju peckanje prilikom mokrenja i neprijatan miris mokraće.
Zatvor ili tvrda stolica – rektum se nalazi u neposrednoj blizini mokraćne bešike i pritiska bešiku i mnoge okolne nerve. Tvrda, zbijena stolica (kod zatvora su to i velike količine) u rektumu uzrokuje pritiskanje bešike i njenih nerava tako da to povećanje izaziva urinarnu frekvenciju.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com