Stanje u kom se skoro svi nalazimo dovodi do – gubitka vida!

Nova analiza kliniฤkih izveลกtaja i postojeฤ‡ih istraลพivanja ukazuje na to da je „stres i posledica i uzrok gubitka vida“.

Nalazi govore da kliniฤari treba da se suzdrลพe od dodavanja nepotrebnog stresa svojim pacijentima i da bi smanjenje stresa moglo da pomogne vracฬanju vida.

Kada osoba izgubi vid, moลพe da doลพivi visok nivo mentalnog stresa u vidu briga i strepnji zbog situacije. Ponekad, u teลพim okolnostima, moลพe docฬi do depresije i socijalne izolacije.

Ali da li se dogaฤ‘a i obrnuto? Da li stres zapravo moลพe dovesti do gubitka vida? Nova studija objavljena u ฤasopisu EPMA – zvaniฤnoj publikaciji Evropske asocijacije za prediktivnu, preventivnu i personalizovanu medicinu – pokazuje da je to moguฤ‡e.

Novo istraลพivanje vodio je profesor Bernard Sabel, direktor Instituta za medicinsku psihologiju na Univerzitetu Magdeburg u Nemaฤkoj.

U svom radu, profesor Sabel i njegove kolege objaลกnjavaju da trajni stres, koji podiลพe nivo hormona kortizola, moลพe negativno uticati na vaskularni i simpatiฤki nervni sistem.

To zauzvrat utiฤe na mozak i oฤi, ลกto moลพe dovesti do stanja kao ลกto su glaukom i optiฤka neuropatija – ลกto na kraju rezultira potpunim gubitkom vida.

Stres uzrokuje i pogorลกava stanje oฤiju

Nakon analize stotina studija i kliniฤkih ispitivanja, profesor Sabel i njegove kolege zakljuฤuju da stres nije samo posledica gubitka vida, vecฬ da moลพe pogorลกati i stanje oฤiju.

Kako objaลกnjava, „postoje jasni dokazi o psihosomatskoj komponenti gubitka vida, jer je stres vaลพan uzrok – a ne samo posledica – progresivnog gubitka vida koji je rezultat bolesti poput glaukoma, optiฤke neuropatije, dijabetiฤke retinopatije i starosne povezanosti- makularna degeneracija.“

Neke studije razmotrene u novom istraลพivanju ฤak pokazuju da smanjenje stresa moลพe pomocฬi u vracฬanju vida. Autori takoฤ‘e objaลกnjavaju da pacijenti ฤesto prenose svoje sumnje da im stres pogorลกava stanje oฤiju. Meฤ‘utim, studije koje dokumentuju ovaj fenomen psihosomatskih efekata na zdravlje oka su nedovoljne.

„Lekari bi trebalo da ulivaju optimizam“. Takav psihosomatski pristup oftalmologiji, objaลกnjavaju profesor Sabel i njegov tim, ima razliฤite posledice za kliniฤku praksu.

„Kao prvo, strategije smanjenja stresa kao ลกto su meditacija, tehnike upravljanja stresom ili psiholoลกko savetovanje mogu posluลพiti za obnavljanje vida i poboljลกanje zdravlja oฤiju. Takve tehnike ne bi trebalo samo da nadopunjuju konvencionalnu medicine“, piลกu autori i dodaju dac ih treba koristiti i preventivno.

Kao drugo, lekari bi trebali da se potrude da kod svojih pacijenata uveลพbaju pozitivnost i optimizam, istovremeno im dajucฬi informacije na koje pacijenti imaju pravo, dodaju istraลพivaฤi.

Koautor studije, dr Moneb Faik, kliniฤki istraลพivaฤ sa „All India Institute of Medical Sciences“ u Nju Delhiju slaลพe se sa tim u potpunosti.

„Ponaลกanje i reฤi lekara mogu imati dalekoseลพne posledice za prognozu gubitka vida. Mnogi pacijenti kaลพu da im je prognoza loลกa i da bi trebali biti spremni da jednog dana oslepe. ฤŒak i kada se to ne dogodi, nastali strah i anksioznost su neuroloลกki i psiholoลกki dvostruki teret sa fizioloลกkim posledicama koje ฤesto pogorลกavaju stanje bolesti“, smatra dr Faik.

Autori priznaju da je potrebno viลกe kliniฤkih studija da bi se potvrdili njihovi nalazi i procenila efikasnost razliฤitih strategija za smanjenje stresa za usporavanje progresivnog gubitka vida i za poboljลกanje ลกansi za oporavak vida.

„Ovakva kliniฤka ispitivanja potrebna su da bi se stvorio ฤvrst temelj za polje psihosomatske oftalmologije“, kaลพu istraลพivaฤi.

(Medical News Today)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com