Stara domaća namirnica perfektno čisti pluća i jača imunitet: Pravo je blago, a svi su prestali da je koriste

Oni koji su je koristili potvrdiće da je odlično pomoćno lekovito sredstvo, bilo da se pije sa mlekom ili čajem ili da se stavlja oblog na grudi

Dok se danas sve više oslanjamo na savremene lekove i suplemente, jedna stara domaća namirnica polako se vraća u centar pažnje – guščija mast. Iako se na nju dugo gledalo kao na ostatak prošlih vremena, ova masna supstanca iz narodne medicine ponovo stiče popularnost zbog svog potencijalno blagotvornog dejstva, naročito kada su u pitanju pluća i imunitet.

Lek iz naroda ili stvarna pomoć?

U prošlosti, guščija mast je bila nezamenjiv deo kućne apoteke. Generacije su je koristile za ublažavanje bronhitisa, jačanje pluća, pa čak i kod težih stanja poput tuberkuloze. Danas, iako se lekari oslanjaju prvenstveno na antibiotike za lečenje upala pluća, stručnjaci poput epidemiologa i fitoterapeuta dr Dušana Vujnovića ističu da ova mast može imati pomoćno dejstvo, naročito u fazama oporavka. Po strukturi podseća na maslinovo ulje, a veruje se da pomaže u uklanjanju sekreta sa plućnih alveola.

Prirodni sastav koji jača telo

Guščija mast je bogata korisnim supstancama: sadrži omega-3 masne kiseline, cink, selen, bakar, kao i vitamine B kompleksa i vitamin E. Ova kombinacija blagotvorno deluje na imuni sistem, podstiče regeneraciju i doprinosi boljem funkcionisanju disajnih puteva. Ipak, kod duže upotrebe treba voditi računa o nivou holesterola, naročito kod osoba koje već imaju problema sa masnoćama u krvi.

Kako se koristi?

U narodnoj praksi, guščija mast se najčešće koristi kao obloga za grudni koš, posebno kod kašlja i otežanog disanja. Blago zagrejana mast se nanosi direktno na kožu, pokrije se gazom i ostavi da deluje. Toplota i aktivne supstance zajedno deluju na razgradnju sekreta i olakšanje disanja.

Pored toga, koristi se i za negu suve kože, a nekada se u malim količinama konzumirala i kod problema sa varenjem.

Gde je nabaviti i kako je čuvati?

Domaća guščija mast danas je prava retkost. Najčešće se može pronaći u pojedinim selima u Vojvodini, gde se uzgoj gusaka i dalje održao. Potražnja je velika, a zalihe ograničene, pa mnogi čekaju i po nekoliko nedelja da dođu do kvalitetne masti.

Mast se čuva u frižideru i može trajati i do šest meseci, a osim u lekovite svrhe, koristi se i u kulinarstvu – za prženje, pečenje, čak i kao dodatak supama i varivima.

Kome se ne preporučuje?

Iako je reč o prirodnom proizvodu, guščiju mast ne bi trebalo da koriste svi. Posebnu pažnju treba da obrate:

  • osobe sa povišenim holesterolom,
  • trudnice i dojilje,
  • deca mlađa od tri godine,
  • kao i osobe sa bolestima jetre.

Domaći recepti sa guščijom mašću

Za želudačne i crevne tegobe:

Pomešati po 200 g meda, aloje, guščije masti, šećera i pavlake, dodati 50 g kakaa. Zagrejati blago i uzimati po jednu kašiku tri puta dnevno.

Za ublažavanje hemoroida:

Spojiti 50 g rastopljene masti sa 50 g sveže kalanhoje (kalanchoe) i nanositi na obolelo mesto ujutro i uveče.

Zaboravljena u mnogim domovima, guščija mast danas se ponovo prepoznaje kao prirodno blago, naročito u zimskim mesecima kada su pluća i imunitet najizloženiji. Možda je vreme da je vratimo u upotrebu – naravno, uz pažljivo korišćenje i uz savet sa lekarom.

(nova.rs)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com