Svi gutaju određenu količinu vazduha kada jedu i piju, ali prekomerno gutanje može dovesti do viška gasova, nadimanja i podrigivanja. Određena hrana i pića takođe mogu povećati nadimanje.
Dijetetičarka Džoana Burdeos objašnjava Zdravlju da je najbolji način da se smanji nadimanje da jedete sporije i temeljno žvaćete hranu, jer to sprečava gutanje prevelike količine vazduha. Ova jednostavna promena poboljšava varenje tako što razlaže hranu na manje čestice, što telu olakšava varenje. Manji zalogaji, sporije žvakanje i povremene pauze tokom obroka smanjuju nadimanje, pomažu u kontroli apetita i održavaju zdravu težinu.
Šta izbegavati?
Da bi se smanjilo nadimanje, Burdeos savetuje ograničavanje navika koje podstiču gutanje viška vazduha:
- Žvakaće gume i jedenje tvrdih bombona
- Pijenje gaziranih pića kroz slamku
- Jedite brzo i razgovarajte dok jedete
Određena hrana takođe može povećati gasove i nadimanje. Stoga, ako imate problema sa nadimanjem, preporučuje se da izbegavate sledeće namirnice:
- Voće poput jabuke, breskve i kruške
- Povrće kao što su luk, beli luk, brokoli, karfiol, kelj i prokulice
- Mahunarke poput pasulja, graška i sočiva
- Mlečni proizvodi kao što su mleko, sladoled i jogurt
- Cela zrna poput zobi, raži i pšenice
- Pića koja sadrže mnogo fruktoznog sirupa, kao što su voćni sokovi, energetska pića i gazirana pića
Kada posetiti doktora
Nadimanje je uobičajeno i obično privremeno, ali Burdeos ističe da ako nadimanje postane hronično ili ozbiljno, praćeno simptomima kao što su bol u stomaku, krv u stolici, dijareja, povraćanje, gubitak težine ili pogoršanje žgaravice, posetite lekara.
Previše vlakana ili masne hrane takođe može da izazove nadimanje nakon jela. Ako sumnjate da određena hrana izaziva nadimanje, obratite se lekaru ili nutricionistu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com