Stopala vam se često znoje? Evo kada treba da se javite lekaru

Prekomerno znojenje stopala može biti fizički iscrpljujuće, ali i emocionalno. Ako se ne leči, može dovesti do neprijatnih mirisa i mogućih zdravstvenih komplikacija.

Uzroci znojenja:

Znojenje je prirodni mehanizam za hlađenje tela, a različiti faktori mogu izazvati znojenje stopala, kao što su:

1. fizička aktivnost

2. visoke temperature

3. emocionalni stres

4. uske cipele

5. višečasovno stajanje.

Prekomerno znojenje, medicinski poznato kao hiperhidroza, pogađa mnoge ljude. Primarna hiperhidroza nije povezana sa drugim medicinskim stanjima, dok je sekundarna hiperhidroza povezana sa stanjima kao što su dijabetes, hipertireoza i menopauza, ili može biti nuspojava lekova.

Neprijatan miris

Iako sam znoj nema miris, može da smrdi kada dođe u interakciju sa bakterijama. Bromodoza, ili smrdljiva stopala, nastaje usled nakupljanja znoja koji podstiče rast bakterija. Da biste to sprečili, razmotrite sledeće mere:

1. svakodnevno perite noge antibakterijskim sapunom

2. očistiti prostor između prstiju, ukloniti tvrdu kožu i skratiti nokte

3. koristite puder za stopala ili antiperspirant

4. pustite cipele da se potpuno osuše pre nego što ih ponovo nosite

5. nosite čiste, suve čarape svaki dan

6. izbegavajte da nosite iste cipele dva dana zaredom i birajte cipele koje dišu.

Moguće komplikacije:

Znojna stopala koja se ne leče mogu dovesti do:

1. bakterijske infekcije

2. altetička stopa

3. jamičasta keratoliza.

Studija u American Journal of Managed Care pokazala je da ljudi sa hiperhidrozom imaju 30 posto veći rizik od kožnih infekcija.

Pomoć sa proizvodima:

Opcije bez recepta za kontrolu znojenja stopala uključuju sledeće:

Antiperspiranti koji sadrže aluminijumske soli sprečavaju znojenje i predstavljaju lak, neinvazivan tretman. Aerosolni antiperspiranti i maramice su efikasni za znojenje stopala.

Izaberite antiperspirante umesto dezodoransa, koji samo maskiraju miris.

Odlučite se za čarape koje odvode vlagu napravljene od sintetičkih vlakana, kao što su poliester ili najlon, ili mekana vuna koja ima prirodna antibakterijska svojstva. Izbegavajte čarape od 100 posto pamuka, koje upijaju vlagu, a da je ne odvode.

Prozračne cipele pomažu u smanjenju znojenja stopala. Jastučići za stopala mogu da apsorbuju višak znoja i prikriju neprijatne mirise. Redovno menjajte cipele da bi bile suve i razmislite o upotrebi pudera za stopala za kontrolu suvoće i mirisa.

Stručna pomoć

Konsultujte se sa zdravstvenim radnicima ako znojenje ometa svakodnevni život.

Dermatolog može obaviti fizički pregled i prikupiti informacije o simptomima kako bi preporučio tretmane.

Medicinski tretmani za znojenje stopala uključuju sledeće

Oralni lekovi kao što su antiholinergici i beta blokatori mogu smanjiti znojenje. Antiholinergici blokiraju signale znojenja, ali mogu izazvati neželjene efekte kao što su suva usta i oči, zatvor i vrtoglavica.

Jonoforeza koristi vodu i blagu električnu struju za smanjenje znojenja. Iako je efikasan za znojenje dlanova, njegov efekat na znojenje stopala zahteva dodatna istraživanja. Neželjeni efekti uključuju iritaciju i suvoću kože.

Injekcije botoksa blokiraju hemikaliju koja aktivira znojne žlezde. Istraživanja podržavaju njihovu sigurnost i efikasnost, iako su dokazi za injekcije stopala ograničeni. Neželjeni efekti uključuju bol i modrice, uz ponavljanje tretmana svakih nekoliko meseci.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com