U Srbiji, ali i u svetu, uočava se trend porasta učestalosti alergijskih bolesti, a među njima prednjače alergijska kijavica i alergijska bronhijalna astma. Epidemiolozi tvrde da oko 25 odsto svetske populacije boluje od neke alergije, pa alergijsku kijavicu navode kao najčešću manifestaciju alergijskih bolesti. Taj trend povećanog obolevanja naročito je izražen u razvijenim državama, a postoje i projekcije da će do 2025. godine gotovo polovina evropske populacije imati neku formu alergije. Zbog toga pravovremena i tačna dijagnoza alergijskih bolesti može da „uštedi” znatan broj radnih sati i troškova lečenja.
Redovni profesor Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu prof. dr Sanvila Rašković, iz Klinike za alergologiju i imunologiju Kliničkog centra Srbije, napominje da se dugo zna da postoje osobe koje imaju genetsku predispoziciju ka alergijskim bolestima. Ova genetska sklonost uglavnom se nasleđuje po majčinoj liniji. Nekada u najranijem detinjstvu, kod bebe se pojavljuje atopijski dermatitis ili ekcem, pa ta deca u prvoj ili drugoj godini života dobijaju alergijsku astmu, a od pete do sedme godine i alergijsku kijavicu. U ranom uzrastu ovi mališani mogu da se susretnu i sa koprivnjačom zbog alergije na hranu.
– Od nekog oblika alergijskog rinitisa u svetu boluje najmanje 20 odsto stanovništva, a većina oboli pre 20. godine. To govori o rasprostranjenosti ovog oboljenja, ali i ukazuje na mnoge uzročnike. Alergijski rinitis može biti sezonskog ili celogodišnjeg karaktera.
On se naziva i polenskom kijavicom ako se javlja sezonski, preciznije od februara ili marta do oktobra. Simptomi alergija na razne vrste polena drveća, trava i korovskih biljaka uglavnom su isti. Mogu da traju dva do šest meseci ili duže, kada postoji osetljivost na veći broj polena drveća, trava i korova. Celogodišnji alergeni, izazivači alergijskih bolesti disajnih puteva u kući i na radnom mestu su grinje, koje su sastojci kućne prašine, zatim različite plesni – buđi, a tu su i oni koji su povezani sa životinjskom dlakom, uglavnom mačjom ili psećom – naglašava dr Rašković.
Simptomi alergijske kijavice su učestalo kijanje, nekada i po deset puta zaredom, svrab u nosu, curenje obilne bistre sekrecije iz nosa, otežano disanje… Izražene teškoće u disanju naročito se javljaju noću, kada pacijent spava i telo mu se nalazi u horizontalnom položaju. Tada se zapušenost nosa više oseća i problem je što pacijent udiše kroz usta, pa neprečišćen i hladan vazduh koji ne prolazi kroz nos, može da dovede do pojačanih tegoba, naročito kod pacijenata koji uz alergijski rinitis imaju pridruženu astmu.
– Simptomi mogu da budu prošireni i na konjunktive, odnosno na sluzokožu očiju, pa se to manifestuje svrabom i crvenilom oka, ali i golicanjem u grlu, kašljucanjem, svrabom u ušima. Ovi simptomi mogu nalikovati respiratornoj infekciji, prehladi, ali ukoliko traju duže od sedam dana, uvek u isto doba godine i bez povišene temperature, najverovatnije je reč o alergijskom rinitisu – pojašnjava naša sagovornica. Pacijenti često imaju udružene alergijske bolesti disajnih puteva. Važno je znati da većina osoba sa alergijskom astmom (do 90 odsto) ima udruženu alergijsku kijavicu, a barem 40 odsto pacijenata sa alergijskom kijavicom poseduje ili ima rizik da dobije bronhijalnu astmu. Simptomi alergijske bronhijalne su napadi gušenja praćeni osećajem sviranja i pištanja u grudima. Pacijent otežano diše, tačnije ne može da udahne potrebnu količinu vazduha, a uz to je moguća i pojava suvog kašlja. Profesorka Rašković kaže da napad bronhijalne astme može da traje vrlo kratko, ali i da bude produžen na više sati u težim oblicima ove bolesti. U najtežim oblicima alergijska bronhijalna astma može da traje i 12 sati zaredom, a pacijent ulazi u sve teži napad gušenja. Teški i produženi napadi bronhijalne astme zahtevaju hospitalizaciju.
– U postavljanju dijagnoze bolesti ključnu reč ima lekar alergolog, i to posle rezultata dobijenih nakon više sprovedenih dijagnostičkih testova. Od izuzetnog značaja je da se obave takozvane prik kožne probe na standardne inhalacione alergene, ukoliko postoji sumnja da su alergijska kijavica i alergijska bronhijalna astma izazvane alergenima iz vazduha. Procedura prik kožnih testova je jednostavna i obavlja se tako što se pacijent ubode iglom-lancetom pa se kap alergena nanese na kožu podlaktice. Nakon dvadesetak minuta očita se rezultat, koji ukazuje da li je pacijent alergičan na neke od alergena iz spoljašne sredine – objašnjava dr Rašković.
Postoji i mogućnost da se uz pomoć laboratorijskog testa dobije informacija da li pacijent u krvi ima specifična antitela iz klase IgE (imunoglobulin E) na pojedine inhalacione alergene i u kojoj količini. Dijagnoza alergijskog rinitisa potvrđuje se nazalnim provokacionim testom, tačnije ukapavanjem rastvora alergena u nos sa praćenjem reakcije pacijenta: da li ima svrab nosa, kijanje…
S druge strane, da li neko ima alergijsku bronhijalnu astmu može se potvrditi funkcionalnim ispitivanjem. Rutinski se obavlja i standardna spirometrija, pri kojoj se vidi da li pacijent u tom trenutku ima opstrukciju disajnih puteva. Profesorka Rašković podseća da postoje i takozvani nespecifični bronhoprovokacioni testovi (sa metaholinom ili histaminom), pomoću kojih lekari mogu da ustanove da li pacijenti imaju hiperreaktivnost donjih disajnih puteva, bez kojih nema bronhijalne astme.
(„Politika“)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com