Istiskivanje bubuljica na ovom delu lica može da dovede do infekcija
Klivlendska klinika, medicinski centar u američkoj državi Klivlend, nedavno je na svom TikTok profilu podelio zanimljivu video simulaciju koja pokazuje zašto ne bi nikada trebalo da cedite bubuljice na jednom, tačno određenim delu lica koji su prozvali „trougao smrti“. To je centralna oblast lica i odnosi se na ono što se zove nazolabijalni trougao, odnosno zona koja se proteže od mosta vašeg nosa do gornje usne.
Ova zona je žarište za izbijanje mitisera i bubuljica, ali daleko važnije jeste činjenica da je ovo oblast u kojoj važne arterije i nervi prolaze na putu od vrata do sinusa i lobanje. Data oblast može lako da se pronađe na licu; dovoljno je da prstima formirate trougao i stavite ga preko nosa.
@clevelandclinic When it comes to your health, there’s one triangle you shouldn’t be obtuse about. The danger of popping a pimple on your nose or near your mouth. 👆👃🏼👄 #fyp #dangertriangle #pimplepop #skincare101 #health #skincare #themoreyouknow #healthtips
„Trougao smrti“ jeste pomalo ekstremno ime kada se povezuje sa običnim bubuljicama, ali video Klivlendske klinike objašnjava zašto ne bi trebalo da cedite bubuljice u ovom području i kako to može dovesti do ozbiljnijih medicinskih komplikacija.
Naime, istiskivanje bubuljica na ovom delu lica može potencijalno da dovede do nekih vrlo opasnih stanja poput „infekcije mozga“, kako je navedeno na snimku. Može doći i do infekcije nosa, problema sa vidom, pa čak i moždanog udara.
„Ako dirate lice prljavim prstima i cedite bubuljice prljavim noktima, rizikujete da dovedete infekciju kože. Na centralnom delu lica je to posebno rizično, jer se krv iz ove oblasti sliva u takozvani kavernozni sinus, odnosno veliki venski prostor, koji ima direktnu vezu sa mozgom“, objasnio je za „HuffPost“ dr Džošua Zajkner, direktor estetskih i kliničkih istraživanja na Odeljenju za dermatologiju u Mount Sinai bolnici u Njujorku.
Američki stručnjak istakao je da teoretski postoji šansa da bi „bakteriju u krvotoku mogle da se prošire na mozak, što bi dovelo do teške infekcije“. Naravno, u praksi se ovo ne dešava često, ali svakako treba biti oprezan i ne istiskati bubuljice u spornoj zoni.
Ako se kavernozni sinus inficira, krv u sinusu može da se zgruša i utiče na funkciju optičkog nerva, što dovodi do potencijalnih glavobolja, iritacije oka ili poremećaja pokreta u očima, kao i do umora, groznice, pa i gubitka vida ili napada. Krvni ugrušak u ovom delu tela takođe može da spreči odliv krvi iz mizga, uzorkujući da krv neprestano curi u moždano tkivo i dovodeći do mogućeg krvarenja. Takođe, inficiran kavernozni sinus potencijalno dovodi i do komplikacija kao što su oštećen govor, poteškoće u kretanju, pritiska nerava i povrede mozga.
(Blic Žena)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com