Danas ćemo početi sa rasvetljavanjem još jedne rado prećutkivane teme koja muči mnogo ljudi, naročito muškaraca, širom sveta. Ovaj problem naročito je potenciran prevashodno sedećim načinom života, lošom ishranom i sve manjom količinom kretanja. Naravno, reč je o hemoroidima.
Smatra se da u razvoju ove bolesti, pored pobrojanog, ključnu ulogu igraju i nedovoljna količina vlakana u ishrani, zatvori i naprezanje pri defekaciji.
Mada ima osnova za pretpostavku da hemoroidi mogu biti izazvani zatvorom, podaci o uticaju ishrane na njih često su protivrečni. Izvesno je da ljudi oboleli od hemoroida svakako provode, statistički posmatrano, više vremena u toaletu od zdravih osoba.
Verovatno je da razvoju hemoroida doprinosi duži boravak u sedećem položaju, kada su mišići sedalne oblasti opušteni i nema prirodne podrške analnih kružnih mišića.
Kod žena se hemoroidi najčešće javljaju u periodu trudnoće i to, gotovo po pravilu, u poslednjoj trećini.
Nastanak i razvoj hemoroida mogu pogoršati:
- nedovoljna količina vlaknastih materija u ishrani
- sedeći način života, premalo kretanja
- vrele kupke
- gojaznost
- pušenje
- zatvori
- teži oblici proliva
- dugotrajan kašalj
- naprezanje pri defekaciji
- podizanje teških predmeta
- trudnoća (osobito poslednje tromesečje)
- porođaj
- tumor pravog creva
Pre ili kasnije, uvećanje hemoroidalnih čvorova pojavljuje se kod većine ljudi. Moguće je, i najčešće se dešava, da se sa starenjem umanjuje jačina veze sluzokože analnog kanala sa njegovim zidovima i stoga se i javlja ispadanje čvorova.
U slučaju kada je umereno uvećanje hemoroidalnih čvorova moguće uvideti samo prilikom posmatranja i pregleda, te nema uobičajenih tegoba i žalbi – stanje se smatra „bezsimptomskim“ hemoroidima koji ne predstavljaju oboljenja.
Može se razlikovati nekoliko stadijuma i tipova hemoroida.
I stadijum
Obično se manifestuje krvarenjem. Hemoroidalni čvorovi ne ispadaju. Pri rektoskopiji, oni se pojavljuju iznad zupčaste linije.
II stadijum
Hemoroidalni čvorovi ispadaju pri naprezanju i vraćaju se na mesto samostalno.
III stadijum
Hemoroidalni čvorovi ispadaju, a na mesto se mogu vratiti samo rukom. U početku, ispadanje čvorova dešava se samo u vreme defekacije, a kasnije – pri svakom povećanju unutartrbušnog pritiska – na primer, u trenutku podizanja nečeg teškog ili u vreme kašlja.
IV stadijum
Hemoroidalni čvorovi ispadaju čak i u mirnom stanju i ne vraćaju se na mesto ili ponovo ispadaju odmah po nameštanju. Ove tegobe često su praćene i trombozom, bolovima u analnoj oblasti i obilnim krvarenjem.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com