Šolja toplog biljnog čaja može biti pravi spas za ublažavanje bolova u stomaku zahvaljujući svojoj umirujućoj toplini i blagotvornim efektima. Biljni čajevi su posebno korisni jer su prirodno bez kofeina i bogati sastojcima koji podržavaju zdravlje probave. Ali koji čaj je najbolji izbor kada vam stomak šalje signale da nešto nije u redu?
Zašto se javlja bol u stomaku?
Da biste bolje razumeli zašto određeni čajevi mogu da pomognu, važno je znati šta može da izazove loše varenje. Prema rečima stručnjaka Samante Peterson, uzroci mogu biti brojni – od osetljivosti na hranu i stresa do anksioznosti i neravnoteže crevne mikroflore.
„Nepravilne navike u ishrani, kao što je prejedanje u stresnim situacijama, mogu dodatno pogoršati stanje. U takvim situacijama često se javljaju nadimanje, mučnina, grčevi, stvaranje gasova ili opšti osećaj nelagodnosti“, kaže Peterson, naglašavajući:
„Upala često je u korenu ovakvih problema, jer može oštetiti crevnu sluzokožu, usporiti varenje i povećati osetljivost na hranu, čineći stomak još sklonijim tegobama.“
Najbolji čaj za smirenje stomaka
Dok nekoliko vrsta biljnih čajeva može pomoći, jedna se posebno ističe – čaj od đumbira. Prema Petersonu, ovaj začinjeni napitak može opustiti probavni trakt i smanjiti upalu, pružajući brzo olakšanje.
Đumbir sadrži aktivnu supstancu gingerol, koja na ćelijskom nivou smiruje kontrakcije mišića u sistemu za varenje i podstiče prolaz hrane i gasova kroz creva. Pored gingerola, đumbir sadrži i jedinjenja šogaol i zingiberon, koja deluju na serotoninske receptore u crevima i mozgu, koji su ključni za kontrolu mučnine. Zajedno, ova jedinjenja ublažavaju upalu, opuštaju mišiće i smanjuju grčeve, čineći čaj od đumbira savršenim saveznikom za smirenje stomaka.
Priprema domaćeg čaja od đumbira
Za najbolje rezultate preporučuje se pripremanje svežeg čaja od đumbira kod kuće. Procedura je vrlo jednostavna:
Ogulite 2 do 5 centimetara svežeg korena đumbira (možete ostaviti koru ako želite).
Isecite đumbir na tanke kriške.
Stavite ga u šolju i prelijte ključalom vodom.
Ostavite da odstoji 5 do 10 minuta, u zavisnosti od željene jačine ukusa.
Ako želite, uklonite kriške đumbira pre serviranja.
Ako nemate svež đumbir, možete da upotrebite pola kašičice mlevenog đumbira na jednu šolju vode. Za blaži ukus možete dodati kašičicu sirovog meda ili sirupa od urme, a za dodatnu svežinu i antiinflamatorno dejstvo možete dodati kriške limuna ili pomorandže, štapić cimeta, ili listove sveže nane.
Kupovni čaj od đumbira: šta treba znati?
Ako nemate vremena za pripremu svežeg čaja, dobar je i kvalitetan čaj od đumbira iz prodavnice. Peterson savetuje da se biraju čajevi koji kao prvi ili jedini sastojak navode đumbir i izbegavaju mešavine koje sadrže dodane šećere ili veštačke arome.
Iako je čaj od đumbira bezbedan za većinu ljudi, određene grupe treba da budu oprezne. Ako ste trudni, uzimate lekove za razređivanje krvi ili insulin, trebalo bi da se konsultujete sa svojim lekarom pre konzumiranja velikih količina. Takođe, ljudi sa istorijom kamena u žuči treba da budu oprezni jer đumbir može stimulisati protok žuči.
(Tportal.hr)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com