Žene i muškarci različito doživljavaju bol

Ko bolje podnosi bol, žene ili muškarci?
Iako ne postoji tačan odgovor na ovo pitanje, nova istraživanja pokazala su da žene bol osećaju intenzivnije nego muškarci, naročito kada je reč o specifičnim vrstama bola.
Istraživači su ispitivali elektronske medicinske kartone više od 11.000 žena i muškaraca. Podaci su pokazali da žene osećaju znatno veći bol nego muškarci kada je reč o 14 od 47 razmatranih bolesti i bolnih stanja.
Kao deo studije, svi učesnici ocenjivali su bol na skali od nula do 10, gde je nula značila da bola nema, a 10 je bio "najgori zamislivi" bol.
Razlike u bolu kod žena bile su najizraženije za mišićno-skeletni bol, kao što je bol u donjim leđima i/ili osteoartritis. Istraživači su takođe prvi put utvrdili razlike među polovima u slučaju raznih bolnih stanja, uključujući sinuzit i bol u vratu.
U nekim slučajevima, žene su ocenjivale bol za ceo stepen više nego muškarci. Istraživači nisu uzimali u obzir to da li su učesnici pre ocenjivanja bola uzimali bilo kakve lekove.
Rezultati istraživanja pojavili su se u "Žurnalu bola" (Journal of Pain).
Zašto žene osećaju veći bol od muškaraca, nije poznato, kaže istraživač Atul Bute, profesor medicine i pedijatrije na Medicinskom fakultetu u Kalifu, Stenford. "Ne znamo zašto, ali ne radi se samo o nekoliko bolesti već o više njih."
Rodžer Filingim, profesor stomatologije na Univerzitetu u Floridi, Geinsvil, kaže da je ključna razlika u tome kako različiti polovi osećaju i ocenjuju bol. "Nova studija podržava ideju da žene i muškarci različito doživljavaju bol i da moramo to da razumemo bolje, kako bismo mogli delotvornije da tretiramo bol kod žena i muškaraca", kaže on.
Lečite osobu, a ne pol!
"Nova saznanja ne kažu da sve žene osećaju bol jače nego muškarci i da ih treba podvrgnuti agresivnoj terapiji. Svaka osoba treba da bude tretirana na osnovu simptoma, a ne pola. I dalje je neophodno individualizovati terapije", kaže Filigim.
Majkl Loksšin je analizirao otkrića ovog istraživanja. On je profesor medicine i akušerske ginekologije u Medicinskom centru i direktor Barbara Volker centra u Bolnici za specijalnu hirurgiju u Njujorku.
Razlike između žena i muškaraca mogu biti rezultat kulturoloških, hormonskih i/ili anatomskih činilaca. Na kraju krajeva, nije bitno zašto takva razlika postoji. "Lekari ne bi trebalo da se bave ocenjivanjem bola pacijenta. Trebalo bi uzeti u obzir činjenicu da je bol na koji se pacijent žali realnost i da u skladu sa tim treba reagovati. Bol je nevidljiv i subjektivan simptom", kaže on.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com