Naučnici objašnjavaju da kafa, pored kofeina, ima mnogo biološki aktivnih sastojaka, poput antiinflamatornih supstanci.
Britanski naučnici sa Univerziteta Sautempton analizirali su podatke iz devet studija u kojima je učestvovalo skoro pola miliona ljudi iz šest zemalja.
Svoje nalaze su objavili u časopisu Alimentari Pharmacology & Therapeutics.
Fatalna bolest
Zaključak koji su izvukli iz ovih studija jeste da konzumacija kafe značajno smanjuje, skoro upola, rizik od ciroze jetre. Što više šoljica kafe – manji je rizik, kažu naučnici.
Tako, na primer, dve dodatne šoljice kafe dnevno smanjuju rizik od ciroze za 44 odsto. Ciroza jetre je ozbiljna bolest koja može biti fatalna jer značajno povećava mogućnost zatajenja jetre i raka.
Blokira viruse
Naučnici objašnjavaju da kafa, pored kofeina, ima mnogo biološki aktivnih sastojaka, poput antiinflamatornih supstanci. Pored direktnog biohemijskog dejstva, kafa ima i direktnu ulogu u zaštiti od ciroze, jer različiti sastojci koji se nalaze u kafi blokiraju viruse hepatitisa B i C, a kafa smanjuje i pojavu dijabetesa tipa 2.
Studija zaključuje da je veza između povećane dnevne konzumacije kafe i smanjenja rizika od ciroze jetre velika, veća nego kod mnogih lekova koji se koriste za prevenciju ove bolesti. Pored toga, za razliku od mnogih lekova, kafa nema ni približno toliko neželjenih efekata.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com