Da vam automobil duže traje

Iako se brojni vozači često s nostalgijom sećaju starih dobrih vremena, kada su mogli sami da zavire pod haubu i kopaju po motoru, danas će većina verovatno priznati da su novi automobili (ako zanemarimo povremene izuzetke) višestruko kvalitetnije i bolje izrađeni od svojih nekoliko desetina godina starijih prethodnika. Ipak, čak se i pouzdani automobili kvare, stvarajući svojim vlasnicima neočekivane troškove, a ako izuzmemo lošu izradu, najčešće su za te probleme krivi sami vozači i njihovo loše ophođenje prema vlastitom automobilu. Dakle, kako produžiti životni vek automobila u nekoliko jednostavnih koraka?
Kad palite automobil, obratite pažnju na to da svi ostali električni uređaji, kao što su, na primer, klima, ventilacija, svetla ili audio uređaji, budu ugašeni. Nemojte turirati motor neposredno nakon paljenja. Pošto ulje još nije u potpunosti prostrujalo motorom, on radi pod većim opterećenjem, što će neumitno skratiti njegov životni vek. Ako se krećete unazad, nikada nemojte ubacivati u prvu brzinu pre nego što se u potpunosti zaustavite, i obrnuto; u protivnom, tražite od prenosnog mehanizma da obavi posao kočnica.
Pokušajte da se ne vozite na benzinskim parama. Nivo goriva nikada ne bi trebalo da bude niži od četvrtine rezervoara. Problem je u tome što se s vremenom na dnu rezervoara nakupljaju prljavština i sedimenti, koji mogu oštetiti i začepiti moderne sofisticirane sisteme ubrizgavanja goriva, pa čak i filter goriva. Obavezno s vremena na vreme proveravajte stanje vazduha u gumama. Pored toga što je održavanje ispravnog pritiska važno za vašu sigurnost, takođe će umanjiti nepotrebno trošenje pneumatika, pa će vas u konačoj računici koštati manje. Informacije o pritisku u gumama svog automobila potražite na unutrašnjoj strani vozačevih vrata.
Što manje koristite kvačilo, posebno ako ste na usponu. Mnogim vozačima jednostavnije je da održavaju automobil u položaju koristeći gas i kvačilo. Iako je reč o zgodnom triku kojim je lakše brže startovati, zbog štete koja pri tom nastaje mnogo je jednostavnije i pametnije upotrebiti ručnu kočnicu. Takođe, ubacite menjač u "ler" kad ste u saobraćajnoj gužvi ili na semaforu, umesto da konstantno pritiskate papučicu kvačila.
Osluškujte svoj automobil. Vozači često zanemaruju kojekakva cviljenja i zvukove u automobilu. Ako vam kočnice cvile, verovatno su potrošene i vreme je za promenu pakni. Rutinska provera mnogo je jeftinija od kvara prouzrokovanog zanemarivanjem. Nemojte zanemariti ni znakove upozorenja na kontrolnoj tabli. Ako se temperatura motora digne preko preporučene, zaustavite automobil. Ukoliko je reč o problemu, nedostatku rashladne tečnosti ili nečem drugom, samo nekoliko kilometara više može u potpunosti uništiti vaš motor. Iako su redovni servisi skupi, pa ih vozači neretko zanemaruju, reč je o najboljem načinu na koji ćete produžiti životni vek svog automobila i verovatno sačuvati svoj život ali i tuđe živote ukoliko u zasedi čami potencijalno opasan problem.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com