Prva generacija Ford Focus-a, koja je lansirana 1998. godine, u potpunosti je ispunila cilj – u korenu je promenila imidž Forda na tržištu odbacivši epitete koji su se povezali s njim kao konzervativnom, kabastom i ne baš elegantnom markom. "Eskort" je otišao u istoriju, gde je zaslužio pristojno mesto, a u punom sjaju je zasjao dinamični Focus. Fordov prvi automobil s multilink vešanjem, vozilo napredne tehnologije za mase, i mašina koja je vrlo brzo zaslužila respekt sveta i osvojila brojne nagrade za automobil godine. Mada se i ona dosta raširila po Evropi (a vidimo ih mnogo i po našim ulicama), druga generacija nije bila baš takvog uspeha, tako da se požurilo s trećom.
Zadnji kraj Fordovog najprodavanijeg modela nije doživeo veće izmene. I dalje su tu tanka oborena svetla, koja se protežu celom visinom vrata prtljažnika, ali je zato Focus dobio novi prednji izgled, s dinamičnijim svetlima, ali i poboljšanu "user friendly" unutrašnjost s visokokvalitetnim materijalima i novim instrumentima. Dodatne promene odnose se na bogatstvo opreme, koje zaista ima veoma mnogo, kao i na novi benzinski 2,0 litarski motor, dokazan u Mazda6. Pri samom ulasku u automobil, po otvaranju masivnih i teških vrata, vozačeve oči otprilike vide o čemu se tu radi. Focus je dokazano najčvršći u klasi, čime je nadmašio i petu generaciju Golf-a, dok je ergonomija, tradicionalna vrlina Ford-a, na veoma visokom nivou. Gledajući instrumente, nema skoro nikakve razlike u odnosu na "kugu" ili "mondeo"; sve je tipično fordovski, kompaktno i solidno, bez vibracija i čudnih zvukova, u najboljoj tradiciji nemačkog kvaliteta. Sve je dizajnirano s merom.
Prijatna sedišta, standardni četvorokraki volan i sjajan Powershift šestostepeni menjač s dvostrukim kvačilom, koji leži u ruci kao da je tu i rođen, daju vam do znanja da vas očekuje lepa vožnja, ali da bi ona bila potpuna, trebalo bi i pokrenuti motor. Mašina ovog modela pripada porodici dizelaša, 2,0-litarska sa 143 konjske snage, dovoljno da vozilo nešto teže od 1.200 kg ubrza kao da je u pitanju sportski automobil. Tome u prilog ide i činjenica da do brzine do 100 km/h dolazi za nešto više od devet sekundi, s maksimumom od 210 km/h.
Motor je prijatno tih i dobro reaguje na dodir papučice gasa, a njegov visok potencijal osigurava da se velike brzine održavaju bez mnogo napora. U kombinaciji s pristojnom aerodinamikom, vrhunskim vešanjem i točkovima, Focus prosto guta krivine držeći se čvrsto prikovan za tlo. Pri tome se možete osećati veoma sigurno, jer snažne kočnice pri brzini od 100 km/h zaustavljaju automobil za samo 37 metara. Ovaj Ford Focus 2,0 opremljen bogatim Titanium paketom opreme možda je malo previše za prosečnog građanina, što se reflektuje i na cenu, ali s nešto manje nepotrebnih opcija moguće ga je spustiti na razumnih 15.000-16.000 evra. Sve u svemu, Ford je ovim Focus-om nastavio svoj trend povećanja kvaliteta. Za one koji ne pate od sindroma zvanog "golf" ovo je idealan izbor. Ne troši mnogo, jak je, moderan, dinamičan, siguran, jednom rečju, odličan izbor.
Od benzinskih motora na raspolaganju su 1,4i (85 KS), 1,6i (100 KS), 1,6 Ti-VCT (115), 1,8i (125 KS), 1,0i (145) i 2,5T (ST) (230 KS), a od dizel, 1,6 TDCi (90 KS), 1,6 TDCi DPF (110 KS), 1,8 TDCi (115 KS) i 2,0 TDCi (140). Paketi opreme su Ambiente, Trend, Ghia, Titanium, Titanium X i ST, a postoje i pomoćni paketi Sport, Comfort, TrendX, TrendS, GhiaX i TitaniumX. Pored toga, u opciji je mnogo dodatne opreme. Osnovna oprema Focus-a, između ostalog, obuhvata ABS, EBD, pojačivač sile kočenja pri naglom kočenju, četiri kočiona diska, rezervoar sa zaštitom od sipanja pogrešnog goriva, podešavanje volana, spojler, osvetljenu pregradu suvozača i prtljažnika, oslonce za noge itd. Cena Focus-a kreće se od 13.200 (1,4i Ambiente s troja vrata) do 27.500 evra (ST).
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com