Po prvi put jedan proizvođač automobilskih pneumatika kao tzv. punioce za svoje proizvode koristi materijal koji za osnovu ima obnovljivu sirovinu. Naime, nova smeša za gumu sadrži kukuruzni skrob i pritom pomaže u uštedi goriva. Novom postupku je, naravno, potreban i novi, upečatljivi naziv. Goodyear je u tu svrhu smislio reč BioTRED, koja zvuči ekološki, tehnički i u trendu i time ispunjava najvažnije kriterijume, koje jedno ime za neki proizvod mora da ispuni. Pneumatik u čijoj će proizvodnji po prvi put biti upotrebljena nova smeša će biti Goodyear GT3.
Dok se obično kao punioci za gumenu smešu koriste čađ i silicijum-dioksid, koji služe da povećaju tvrdoću, čvrstoću na istezanje i otpornost na trenje, nova mikstura sadrži komponentu koja se dobija iz kukuruznog skroba. To je posebno interesantno iz razloga što se tako smanjuje emisija ugljen-dioksida i to na više načina. Kao prvo, kukuruz je obnovljiva sirovina, koja u procesu fotosinteze i sama troši ugljen-dioksid. Drugo, proizvodnja punilaca iz kukuruznog skroba zahteva manji utrošak energije u poređenju sa dobijanjem čađi i silicijum-dioksida, što takođe smanjuje emisiju ovog gasa. I kao treće, ovakva mikstura za gumu, po navodima proizvođača, ima znatno manje trenje sa podlogom, što smanjuje potrošnju goriva i time i količinu izduvnih gasova.
Zato se Goodyear sa ponosom poziva na sporazum Evropske unije i automobilske industrije iz jula 1998. godine, kada je dogovoreno da se kod novih putničkih vozila do 2008. godine emisija ugljen-dioksida, gasa koji je najodgovorniji za efekat „staklene bašte“ i globalno zagrevanje, smanji sa 186 g/km na 140 g/km. Kako ovaj proizvođač tvrdi, samo na temelju nove BioTRED-tehnologije je ostvareno već 17% ovog cilja. Postoje i dodatne prednosti „kukuruznih guma“, koje se ogledaju u manjoj masi od konvencionalnih guma i boljem kontaktu sa vlažnom podlogom, što se odražava na bezbednost u vožnji.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com