Harley Davidson V-Rod – zbogom ostaj tradicijo!

Ljubav prema zastareloj tehnici pribavila je Harley Davidson-u besprimeran uspeh i slavu, jer ovaj američki proizvođač živi jako dobro od vozila koja su objektivno loša. Legendarne rokerske mašine imaju antikviranu pogonsku tehniku, spori su, nezgodni za rukovanje, skloni kvarovima i pritom još i mnogo skuplji od većine japanskih i evropskih konkurenata. Ipak, prodaja ovih arhaičnih i bučnih dvotočkaša ne samo da ne stagnira, već potražnja za njima čak raste. U toku prošle godine prodaja širom sveta je po prvi put premašila brojku od 200.000 motocikala. Uprkos ovakvom uspehu, čini se da rukovodstvo ove firme gubi poverenje u magiju muzejske mehanike. Potvrda toga je to što je nedavno predstavljen novi proizvod, napravljen u saradnji sa nemačkim Porsche-om, čija će savremenost nesumnjivo izazvati negodovanje starih poklonika ovog mita, ali istovremeno privući i mnoge mlade kupce koji su se do sada okretali konkurentskim modelima.

Iza kriptičnog naziva modela VRSCA V-Rod se, po rečima proizvođača, krije „sasvim nova interpretacija teme motocikl“. Time se u stvari misli na proizvod po standardima savremene tehnike, što se iz perspektive Harley Davidson-a već graniči sa naučnom fantastikom. Ono što proizvođač opisuje kao „revolution engine“, zapravo samo nosi sve atribute savremenih motora: dve bregaste osovine na vrhu, četiri ventila po cilindru i vodeno hlađenje. Jedini ustupak tradiciji je učinjen postavljanjem cilindara u V-položaj, ali ovog puta pod uglom od 60 stepeni, koji je najpovoljniji za miran rad motora. Time je utihnulo čuveno lupanje starih modela, čiji je uzrok ležao u nepovoljnom uglu od 45 stepeni.

I što se učinka tiče, Harley se priključuje uobičajenim tržišnim vrednostima. Motor od 1,2 litara pruža 115 KS i ovaj dvotočkaš mase 280 kg ubrzava na preko 200 km/h. Ranije se Harley-Davidson, uprkos istoj zapremini cilindara, zadovoljavao jedva polovinom ove snage. Kao osnova motocikla služi komplikovana konstrukcija od cevi u obliku dvostruke petlje, koja je navodno krutija na uvijanje nego ikada pre. Jedina prava svetska novina je smeštanje rezervoara u zaštitni zagrljaj okvira ispod sedišta, dok je ono što izgleda kao konvencionalni rezervoar, zapravo samo zaštitni lim koji pokriva usisnike vazduha za motor. Početak prodaje na evropskom tržištu najavljena je za novembar po neskromnoj ceni od preko 40.000 DEM.

Svojim novim tehničkim iskorakom čuvena američka marka želi, pre svega, da se etablira u stručnim krugovima. Ali da li će time impresionirati i svoju tradicionalnu klijentelu koju baš i nije briga za tehničke finese? U mnogim detaljima to podseća na brojne neuspele pokušaje japanskih proizvođača da kopiraju i poboljšaju Harley. Njihovi svileno tihi, snažni dvocilindraši nikada nisu uspeli da se nametnu širem krugu poklonika, jer vozači Harley-a nisu želeli napredak, već iskonski osećaj tresućeg i grmećeg motora. Neki Japanci su potom čak pokušali da imitiraju tehničke greške Harley-jevih inžinjera, pa su npr. koristili nepovoljni ugao između cilindara od 45 stepeni, ali ni ove imitacije nisu imale prođu. Šef Harley-a Bleustein samo podrugljivo komentariše: „Coolness se prosto ne da kopirati“.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com