Želite da se vozite jeftinije, a da baš ne morate da kupite novi hibridni automobil ili da gledate u retrovizoru kako vam vozač iza vas pominje najmilije? Nudimo vam proverena rešenja kojima možete da smanjite potrošnju i do 35 odsto, a da ne vozite kao puž.
Brzina je relativan pojam; neki vozači će na zeleno svetlo na semaforu startovati kao da su odapeti iz praćke, da bi zatim usporili na zakonski dozvoljenu brzinu, dok će drugi startovati normalno, ali će većinu vremena provesti vozeći znatno brže od propisane brzine, rizikujući, uz veću potrošnju goriva, i dodatni trošak u obliku saobraćajne kazne. I jedni i drugi ovakvim stilom vožnje mogu da potroše i do 35 odsto više goriva. Normalan start i vožnja do 70 km/h po gradu (u desnoj traci) ili 90 km/h na otvorenom putu bez naglih pritisaka na papučicu gasa učiniće čuda kad je reč o potrošnji, a da pri tome ne ometate druge učesnike u saobraćaju.
Iako će automobil trošiti manje goriva u četvrtom stepenu prenosa na 1.500 obrtaja nego u trećem stepenu na 2.500, ipak vam preporučujemo držanje obrtomera dizelaša na vrednosti od oko 2.000 obrtaja i benzinca na oko 3.000 obrtaja. Vožnja u višem prenosu pri nižim obrtajima smanjiće potrošnju i do deset odsto, ali dugoročno gledano šteti motoru. Proverite u kom rasponu vaš automobil razvija najveći obrtni momenat, pa pokušajte da obrtaje motora održavate u tom rasponu.
Planirana upotreba kočnica može znatno umanjiti potrošnju, zavisno od stila vožnje i do 25 odsto. Umesto da kočite neposredno ispred krivine, semafora ili zaustavljene kolone, pokušajte da predvidite razvoj situacije i brzinu prilagodite potrebi. Ako je na raskrsnici kojoj se približavate već dugo upaljeno zeleno svetlo, očekujte promenu u crveno, pogledom pratite čitavu kolonu, a ne samo vozilo ispred sebe i nemojte u krivinu ispred koje stoji ograničenje brzine od 40 km/h da uletite sa 90 km/h. Tajna niske potrošnje je u "krstarenju", to jest vožnji uz što manje korišćenje kočnica.
Dok krstarite, ostavljajte dovoljno mesta od vozila ispred sebe kako biste se lakše prebacivali između brže i sporije trake ili blagovremeno reagovali u slučaju opasnosti. Nemojte biti jedan od onih vozača koji prekasno uočavaju probleme i rešenja, pa se, primera radi, prestrojavaju posle zaustavljanja na semaforu ili daju gas tek kad se već nađu na usponu.
Ako imate tempomat u automobilu, pokušajte da ga što češće koristite, jer će on vožnju učiniti postojanom, bez naglih ubrzavanja, čime možete uštedeti i do 10 odsto goriva. Tempomat će vas naterati i da naučite da pratite saobraćaj ispred sebe kako ne biste morali da ga svaki čas isključujete. S druge strane, ukoliko se vozite kroz brdovita mesta, isključite tempomat, jer će sistem automatski nastojati da održava zadanu brzinu prebacivanjem u niže stepene prenosa ili prekasnim ubrzavanjem, što prilično povećava potrošnju.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com