Kako voziti što ekonomičnije (2)

Želite da se vozite jeftinije, a da baš ne morate da kupite novi hibridni automobil ili da gledate u retrovizoru kako vam vozač iza vas pominje najmilije? Nudimo vam proverena rešenja kojima možete da smanjite potrošnju i do 35 odsto, a da ne vozite kao puž.
Svaki put kad napunite rezervoar, resetujte kilometar-sat i putni kompjuter. Na taj način ćete bolje videti kada vozite bolje i trošite manje, pa prelazite više kilometara uz jedno punjenje rezervoara. Ova tehnika nadzora potrošnje ponekad može da posluži i za ranije prepoznavanje potencijalnog kvara, ako uz isti stil vožnje, primera radi, automobil počne da troši znatno više goriva.
Istraživanja su pokazala da nema neke razlike u potrošnji ako vozite s upaljenim klima-uređajem ili s otvorenim prozorom. Jedini način da ovde uštedite jeste to da ugasite klimu i zatvorite prozore, ali onda ćete na velikim vrućinama sigurno izgubiti živce i preznojavati se u kolima, a izgubljeni živci obično znače i tešku nogu na gasu. Zato, opustite se, upalite klimu i vozite se kao čovek.
Još uvek niste skinuli nosače za skije, bicikle ili treger s krova svog automobila? Onda možete slobodno, svaki put kad krenete na duži put, da bacate novčanice kroz otvoren prozor, jer pomenuti nosači narušavanjem aerodinamike povećavaju potrošnju goriva i do 20 odsto. Isto važi i za svu onu kozmetičku plastiku koju "tjuneri" lepe po svojim dorađenim automobilima u obliku raznoraznih krila i spojlera.
Mali gradski automobili u principu troše manje goriva jer su lakši od svojih velikih pandana. Zato, ako ne želite da bespotrebno trošite gorivo, u prtljažniku nosite samo ono što vam je zaista potrebno. Svakih 50 kilograma nepotrebne mase, zavisno od automobila, potrošiće dodatnih dva i više decilitara goriva na sto kilometara. Takođe, nemojte puniti svaki put rezervoar do vrha, već prema potrebi. Svaki kilogram je bitan.
Vazdušni filter bi trebalo menjati bar jednom godišnje, a takođe treba da se trudite da se držite uputstava proizvođača kada su pneumatici u pitanju. Šira guma možda izgleda atraktivnije i bolje leži u krivini, ali će prouzrokovati i veću potrošnju goriva. Odnedavno se nude i štedljive gume s nižim otporom okretanju; one koštaju nešto više od običnih, ali zato osiguravaju veću ekonomičnost. Ipak, budite oprezni, jer ove gume često ne pružaju performanse na nivou klasičnih guma onda kada je najpotrebnije – u opasnim situacijama kada je svaki centimetar zaustavnog puta bitan. Iz sigurnosnih razloga proveravajte pritisak u gumama, ali ne očekujte znatniju uštedu goriva. Pritisak u gumama uvek bi trebalo da bude na nivou koju je deklarisao proizvođač. Tačne podatke možete naći u knjižici vozila ili s unutrašnje strane vozačevih vrata.
Ukoliko očekujete da ćete na semaforu ili u koloni stajati duže od pola minuta – ugasite motor. Istraživanja su pokazala da se češćim gašenjem motora može uštedeti znatna količina goriva (i do 20 odsto), a da to ne utiče na trajnost motora. U stvari, u nekim evropskim gradovima u kojima je saobraćaj ubitačan vozači su već navikli da gase svoje automobile, a i proizvođači razvijaju start-stop tehnologije na svojim novim modelima automobila, koje će to činiti automatski.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com