Kontrola nivoa tečnosti u automobilu

Svaki vozač koji ima barem malo tehničke radoznalosti trebalo bi jednom mesečno ili pre polaska na neki duži put da posveti pažnju motoru svog automobila i prostoru u kojem se motor nalazi. Obavezne radnje su kontrola nivoa ulja, kočione tečnosti, hidraulične tečnosti u servo uređaju, rashladne tečnosti i tečnosti za pranje vetrobranskih stakala.
Iako mnogi preporučuju kontrolu ulja dok je motor vozila hladan i na ravnom, bolji rezultat daje sledeći postupak provere. Prvo izvucite kontrolnu šipku i očistite je krpom, a zatim je vratite u motor i ponovo izvucite. Upalite vozilo, vozite oko 15 minuta, a zatim ugasite motor i ostavite da stoji 15 minuta kako bi se ulje vratilo u karter. Prilikom ponovne kontrole nivo ulja na kontrolnoj šipki trebalo bi da bude između krajnjih kontrolnih tačaka. Po potrebi dolijte ulje, ali prema specifikaciji koju preporučuje proizvođač vašeg automobila.
Što se tiče kočione tečnosti, njena količina ne bi trebalo da varira, osim u slučaju eventualnog curenja. Pored toga, kočionu tečnost trebalo bi menjati svake dve-tri godine, jer nakupljena vlaga može da pogorša funkcionisanje celog kočionog sistema. Zamena rashladne tečnosti preporučuje se svake dve godine, a prilikom izbacivanja stare potrebno je pročistiti sistem čistom vodom.
Ukoliko vaš motor gubi rashladnu tečnost, obratite pažnju na to da za dopunu sistema koristite istu rashladnu tečnost koja se već nalazi u motoru. Ukoliko dosipate čistu vodu, sledećih nekoliko puta dospite čist antifriz, kako biste izjednačili odnos vode i antifriza u rashladnom sitemu i održali visoku tačku mržnjenja. Nivo tečnosti za pranje vetrobranskih stakala najlakše se proverava vizuelno, tako što ćete skinuti poklopac posude za tečnost i prosto pogledati da li u njoj ima tečnosti i koji je njen nivo. Nakon toga prosto dospite tečnost za pranje vetrobranskih stakala ili običnu vodu.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com